Wspólne oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina upubliczniono krótko po zakończeniu debaty kandydatów na prezydenta, co nie umknęło uwadze polityków opozycji. W komentarza na Twitterze padły słowa o „grze” i „ustawce” między liderami PiS a Porozumienia, a niektórzy skupili się na „przedmiotowej” roli Andrzeja Dudy.
Katarzyna Lubnauer
Krzysztof Gawkowski
Adrian Zandberg
Michał Szczerba
Joanna Scheuring-Wielgus
Witold Zembaczyński
Izabela Leszczyna
Tomasz Siemoniak
Paweł Kowal
Bogdan Zdrojewski
Co dokładnie znalazło się w oświadczeniu?
W środę Prawo i Sprawiedliwość oraz formacja Jarosława Gowina doszły do porozumienia w sprawie wyborów prezydenckich. Wynika z niego, że głosowanie nie odbędzie się 10 maja. Po stwierdzeniu nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie. „Wybory przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą, w trosce o bezpieczeństwo Polaków, ze względu na sytuację epidemiczną, odbędą się w trybie korespondencyjnym” – przekazało Prawo i Sprawiedliwość.
We wspólnym oświadczeniu poinformowano także o umowie między liderami ugrupowań. „Porozumienie Jarosław Gowina zobowiązuje się do poparcia ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., a jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z Prawem i Sprawiedliwością, propozycję jej nowelizacji” – czytamy w dokumencie.
Porozumienie podpisane przez obydwu polityków zostało zamieszczone na Facebooku Prawa i Sprawiedliwości. Na początku komunikatu można przeczytać, że nowa propozycja została przygotowana „w związku z odrzuceniem przez opozycję wszystkich konstruktywnych propozycji umożliwiających przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich w trybie konstytucyjnym”.
facebookCzytaj też:
Andrzej Duda dowartościował Kosiniaka-Kamysza, a Tanajno dodał kolorytu? Dr hab. Ewa Marciniak ocenia debatę prezydencką