Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest świętem ruchomym, przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim stanowi emanację wiary w to, że krew i wino przemieniają się w Ciało oraz Krew Jezusa Chrystusa. Uroczystościom Bożego Ciała towarzyszą uroczyste procesje z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy.
Co ciekawe, na początku swego istnienia Boże Ciało było uznawane za herezję.
Czy w Boże Ciało wierni mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej?
„W niedziele i święta nakazane we mszy świętej nabożnie uczestniczyć” mówi jedno z kościelnych przykazań. Jednak które święta to te nakazane?
Jak precyzuje list Episkopatu z 2014 roku, na terytorium Polski, świętami nakazanymi poza niedzielami są:
- 1 stycznia, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi,
- 6 stycznia, Uroczystość Objawienia Pańskiego (tzw. Trzech Króli)
- czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (tzw. Boże Ciało)
- 15 sierpnia, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej)
- 1 listopada, Uroczystość Wszystkich Świętych
- 25 grudnia, Uroczystość Narodzenia Pańskiego (Boże Narodzenie).
Z tej listy wyraźnie wynika, że Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało jest świętem nakazanym. Wierni muszą tego dnia uczestniczyć we mszy świętej. Świadome i dobrowolne opuszczenie liturgii tego dnia jest grzechem, chyba że jest spowodowane poważną przyczyną (np. chorobą) lub uzyskano odpowiednią dyspensę. Wierni mają również obowiązek, żeby tego dnia powstrzymać się od prac niekoniecznych.
Warto też pamiętać, że obowiązkowe jest wzięcie udziału w dowolnej mszy świętej tego dnia. Nie musi być ona połączona z jedną z uroczystych procesji organizowanych w całej Polsce.
Boże Ciało a koronawirus
Wierni mogą się też zastanawiać, czy w związku z epidemią koronawirusa obowiązek uczestnictwa we mszy świętej w Boże Ciało jest zniesiony? Nie, jednak część z wiernych może spełniać warunki dyspensy, czyli zwolnienia z obowiązku uczestnictwa we mszy świętej.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zalecił, żeby biskupi odwołali ogólną dyspensę dotyczącą uczestnictwa w niedzielnych mszach św. Zasugerował jednocześnie, żeby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Jednak zgodnie z prawem kanonicznym dyspensę wydaje miejscowy biskup, dlatego nie we wszystkich diecezjach sugestie abp. Gadeckiego muszą być wdrożone w życie.
Czytaj też:
Co z procesjami Bożego Ciała? Abp Gądecki wydał komunikat