Mars od pół wieku jest celem podróży Ziemian. Czerwoną Planetę postrzega się jako miejsce potencjalnej kolonizacji. Najnowsza misja międzyplanetarna NASA zostanie wyniesiona w kosmos za pomocą rakiety Atlas V-541 z Przylądka Canaveral. Na jej pokładzie umieszczono łazik Perseverance (ang. Wytrwałość). To mobilne laboratorium wyposażone w czujniki i urządzenia pomiarowe.
Celem misji jest poszukiwanie śladów życia organicznego, badanie prędkości wiatru, a także pomiary składu mineralnego i chemicznego powierzchni Marsa. Pierwszy raz zostanie również podjęta próba wyprodukowania tlenu z marsjańskiego dwutlenku węgla, który stanowi 96 proc. składu atmosfery planety. To szalenie istotne przedsięwzięcie w kontekście przyszłej, potencjalnej kolonizacji planety. Perseverance będzie również wykonywał zdjęcia oraz nagrywał dźwięki, które występują na Marsie. Ale tym razem łazik nie będzie na Marsie sam.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.