Już 19 sierpnia było jasne, że Kraków wkrótce może zostać objęty żółtą strefą. Wskazywały na to obliczenia liczby nowych zakażeń w stosunku do liczby mieszkańców, co jest podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Ministerstwo Zdrowia. – Już od początku pandemii przygotowywaliśmy się do różnych rozwiązań. Sytuacja nie jest więc nowa dla miasta, ale przyrost zachorowań w Krakowie w ostatnich dniach wskazuje na to, że żółta strefa może nas objąć – powiedział w rozmowie z Interią Kamil Popiela z biura prasowego krakowskiego urzędu miasta.
Wzrost zakażeń w Krakowie
Popiela przekazał, że Kraków zostanie objęty żółtą strefą prawdopodobnie w najbliższy czwartek. We wtorek 25 sierpnia odnotowano tam 35 nowych przypadków koronawirusa (w poniedziałek było ich 12, a w niedzielę dziewięć). Obecnie decyzje o wyznaczeniu takiej strefy obowiązują na terenie powiatów tatrzańskiego, pszczyńskiego, ostrzeszowskiego, ostrowskiego, pajęczańskiego, łowickiego, przemyskiego, jarosławskiego, radziejowskiego oraz w Białej Podlaskiej, Rudzie Śląskiej i Żorach.
Rozmówcy Interii wskazali, że to resort wydaje decyzje o objęciu powiatu strefą. – Miasto nie ma jednak na to żadnego wpływu, o wszystkim decyduje Ministerstwo Zdrowia. My możemy się jedynie zastosować do tych wytycznych – przekazało biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa. Popiela wyjaśnił z kolei, że po objęciu żółtą strefą krakowski „transport publiczny będzie funkcjonował tak jak do tej pory”. – Natomiast strażnicy miejscy wspólnie z policją oraz pracownikami MPK prowadzą kontrole w tramwajach oraz autobusach i zalecają noszenie maseczek. Jeśli ktoś tego nie robi – są wyciągane konsekwencje – dodał.
Żółte i czerwone powiaty – obostrzenia
W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.
W strefie czerwonej obowiązują m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. Obowiązuje także nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. W weselach i innych uroczystościach rodzinnych nie może brać udziału więcej niż 50 osób.
Nowe zasady bezpieczeństwa w wybranych powiatach. Organizacja kongresów i targów
Transport publiczny
Restauracje i gastronomia
Obowiązek zakrywania nosa i ustCzytaj też:
729 nowych zakażeń i 17 zgonów – MZ podało dane o epidemii w Polsce