Naukowcy z Kostaryki mają rozpocząć badania nad „niedrogim” sposobem leczenia zakażenia koronawirusem, który opiera się na przeciwciałach pobranych od koni. Wcześniej zwierzętom wstrzyknięto SARS-Cov-2, wirus wywołujący COVID-19. Opracowany przez Clodomiro Picado Institute lek ma zostać podany w formie testów 26 pacjentom w połowie września – podaje Reuters.
Władze Kostaryki wyrażają nadzieję, że jeżeli wyniki pierwszych testów przyniosą oczekiwane rezultaty, będzie można rozpocząć dalsze badania na szerszą skalę. – Jesteśmy dumni z tego, że ten produkt uratuje życie, zanim szczepionka dotrze do ludzkości – powiedział optymistycznie Alberto Alape, koordynator projektu. – Robimy to za pomocą naszych zasobów, bez konieczności stawania w kolejce lub konkurowania z innymi krajami, jak w przypadku możliwych szczepionek – dodał.
Koronawirus na świecie. Najnowszy bilans
Dotychczas potwierdzono ponad 27 mln 300 tys. przypadków zakażenia koronawirusem na świecie. Z powodu powikłań wywołanych przez COVID-19 zmarło ponad 880 tys. pacjentów. Chorobę pokonało ponad 13 mln 300 tys. osób, u których wcześniej zdiagnozowano SARS-Cov-2.
Czytaj też:
Kształcenie indywidualne i skracanie lekcji. MEN o nowych zasadach w szkołach