Janinę Węgorzewską grały dotąd największe aktorki – Ewa Lassek w spektaklu Jerzego Jarockiego, czy Halina Mikołajska w przedstawieniu Erwina Axera. Teraz dołącza do nich Alicja Węgorzewska, wybitna śpiewaczka operowa z wielkim talentem dramatycznym. Po niemal stu latach od powstania sztuki – od 1924 roku – Węgorzewską zagra Węgorzewska. Realizacja Jakuba Przebindowskiego pokaże bohaterkę dramatu w nowym wymiarze, świeżej, a jednocześnie dojrzałej interpretacji.
Syna Janiny Węgorzewskiej, Leona, gra w tej realizacji Rafał Zawierucha, rozchwytywany aktor filmowy, zauważony na świecie dzięki roli Romana Polańskiego w oscarowym „Pewnego razu w Hollywood” Quentina Tarantino.
Gościnnie pojawi się też Kayah – jako Józefina baronówna Obrock. Weźmie udział w wieczorze dzięki projekcji wideo i będzie to jej teatralny debiut.
Ta niezwykła obsada – bo na scenie pojawią się też Natalia Sikora, Martyna Kaliszewska, Bogdan Kalus, Rafał Maserak – jest jednym z wyjątkowych elementów wydarzenia, które odbędzie się w 135 rocznicę urodzin Witkacego.
Autorem scenografii jest Witold Stefaniak, absolwent École Nationale Supérieure d’Art we Francji. A projekcje wideo, nawiązujące do słynnych zdjęć, obrazów, portretów Witkacego, zrealizował Hektor Werios.
„Matka” Stanisława Ignacego Witkiewicza, czytanie performatywne
Reżyseria i adaptacja – Jakub Przebindowski
Janina Węgorzewska – Alicja Węgorzewska
Leon Węgorzewski – Rafał Zawierucha
Zofia Plejtus – Natalia Sikora
Apolinary Plejtus – Bogdan Kalus
Dorota – Krystyna Tkacz
Lucyna Beer – Martyna Kliszewska
Joachim Cielęciewicz – Marek Siudym
Hrabia I – Rafał Maserak
Hrabia II – Jakub Przebindowski
Józefina von Obrock – gościnnie – Kayah
Scenografia – Witold Stefaniak
Kostiumy – Justyna Petelicka
Multimedia – Hektor Werlios
23 października, 19.00, Basen Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej