Zaznaczył, że on sam też zamierza ograniczyć tegoroczne wizyty na cmentarzach. „Z żoną podjęliśmy decyzję, że zrezygnujemy przynajmniej z części naszego zwyczajowego odwiedzania grobów rodzinnych, które mieliśmy zawsze. Części miejsc nie odwiedzimy na razie, część może odwiedzimy później” – powiedział.
Prezydent mówił, że trzeba rozłożyć te odwiedziny w czasie, może na kilka tygodni, by zmniejszyć zatłoczenie na cmentarzach i zachować możliwość utrzymania dystansu społecznego, a tym samym ograniczania rozprzestrzeniania się konronawirusa.
Duda: Jestem przekonany, że jest to strategia dobra, właściwa na ten trudny czas
Duda przypomniał, że w czwartek wieczorem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się debata z przedstawicielami rządu, m.in. szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. „Dyskutowaliśmy na temat strategii, którą w tej chwili wdrażamy, którą ogłasza premier Mateusz Morawiecki. Jestem przekonany, że jest to strategia dobra, właściwa na ten trudny czas. Dziękuję, że została zawczasu przygotowana” – powiedział prezydent.
Podkreślił, że bardzo ważne jest, by także polska gospodarka przetrwała epidemię w jak najlepszym stanie. „To wymaga bardzo spokojnego, rozsianego, ostrożnego podejścia, ale zarazem bez paniki, a przede wszystkim racjonalnie i o tę racjonalność bardzo państwa proszę” – powiedział.
Wyraził nadzieję, że dzięki takim solidarnym działaniom uda się na tyle zapanować nad pandemią, że nie będzie potrzeby wykorzystania miejsc w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym.
Duda dodał, że „państwo polskie działa w sposób spójny”, a przygotowania do dostosowania Stadionu Narodowego do potrzeb medycznych zostały skonsultowane ze specjalistami.
Prezes spółki zarządzającej stadionem PGE Narodowy Włodzimierz Dola przekonywał, że inwestycja budowy stadionu była „w 100 proc. trafiona”, a decyzje strategiczne wtedy podjęte sprawiły, że ta infrastruktura jest gotowa do przyjęcia dodatkowych zadań.
Dziękował też kadrze zarządzającej i z innych struktur szpitala MSWiA i struktur rządowych; podkreślał, że dzięki nim przystosowanie stadionu do nowej funkcji jest możliwe. Wyraził jednocześnie nadzieję, że ostatecznie stadion nie będzie jej pełnić.
Według założeń, w pierwszym etapie w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym będzie 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo zaś szpital będzie mógł zostać rozwinięty do tysiąca miejsc. Szpital na Stadionie Narodowym będzie filią szpitala MSWiA.
Czytaj też:
Zamknięta gastronomia. Rząd wprowadza nowe obostrzenia