W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie aborcji, uznając, że przepisy zezwalające na usunięcie ciąży ze względu na przesłanki embriopatologiczne (tzw. aborcja eugeniczna) są niezgodne z Konstytucją. Doprowadziło do to protestów, a obecnie niektóre środowiska polityczne zgłaszają własne propozycje rozwiązania sytuacji. Jedną z nich zgłosiło PSL, a konkretnie lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wyrok TK ws. aborcji. Porozumienie ma propozycje
W niedzielę Porozumienie, koalicjant Prawa i Sprawiedliwości, wydało oświadczenie w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Czytamy w nim:
Są sytuacje, gdy politycy stają wobec wyborów decydujących o sprawach życia i śmierci. Tak jest w przypadku przepisów o ochronie życia poczętego. Niedawny wyrok TK stawia przed klasą polityczną obowiązek nowelizacji ustawy.
W oświadczeniu Porozumieniu wskazano, że jakakolwiek decyzja parlamentu „wywoła silne emocje społeczne”, a w kwestii aborcji Polacy są „głęboko podzieleni”. Jednocześnie partia, której szefem jest wicepremier Jarosław Gowin, zaznacza, że „opowiada się za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci”.
Swoje propozycje po wyroku TK Porozumienie przedstawiło w trzech punktach:
- Wprowadzenie zapisów prawnych, które precyzyjnie i jednoznacznie chronią dzieci z zespołem Downa, a jednocześnie uwzględniają prawo do decyzji matki w skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach nieuleczalnych wad letalnych dziecka, skazującymi je na śmierć w trakcie ciąży, lub niedługo po urodzeniu;
- Radykalne podniesienie miesięcznego świadczenia socjalnego dla opiekuna niesamodzielnego dziecka niepełnosprawnego do wysokości średniego wynagrodzenia;
- Utworzenie specjalnego funduszu na budowę i utrzymanie wysokospecjalistycznych ośrodków opiekuńczych dla niepełnosprawnych dzieci oraz wsparcia dla ich opiekunów.
Porozumienie o wyroku TK. Gowin: Prawo nie może zmuszać kobiet do heroizmu
Pod koniec pisma pada natomiast:
Apelujemy do wszystkich ugrupowań politycznych o zachowanie powściągliwości w obliczu sporu tak głęboko dzielącego polskie społeczeństwo. Za naganne uważamy wykorzystywanie go dla doraźnych korzyści partyjnych. Stanowczo potępiamy akty agresji i wandalizmu, kierowane przez środowiska skrajne wobec Kościoła i symboli drogich Polakom od pokoleń.
Informując o tym stanowisku, Jarosław Gowin na Twitterze zamieścił jeszcze dopisek:
Prawo musi stać na straży wartości. Ale prawo nie może zmuszać kobiet do heroizmu.
Czytaj też:
Wiceminister zdrowia apeluje, by nie protestować. Dlaczego? Demonstracje niczym „bomba biologiczna”