66 proc. polskich studentów wykazuje wzrost problemów psychicznych w czasie pandemii. To tendencja, która nie dotyczy tylko młodych ludzi, ale jest charakterystyczna dla całej populacji.
Chociaż pełnego lockdownu jeszcze nie mamy, to zbliżamy się do niego wielkimi krokami. Ten pełzający już jest. - Ograniczono możliwości uprawiania wielu dyscyplin sportu, chodzenia na koncerty czy do kina. Pozbawienie właśnie takich pozytywnych bodźców może spowodować u dzieci stany depresyjne. Ale obawiam się też, że o tym, jak brak kontaktu z otoczeniem wpłynie na nas, dowiemy się już po zakończeniu pandemii – mówi dr hab. Jarosław Michałowski, psycholog, w rozmowie z Pauliną Sochą Jakubowską.
Co jeszcze w najnowszym „Wprost”?
„Wojna o lockdown”. Premier Mateusz Morawiecki dąży do pełnego lockdownu. Przeciwko takiemu rozwiązaniu jest nietypowa koalicja ministrów. Tzw. narodowa kwarantanna może wejść w życie już po weekendzie, a jej celem jest walka szefa rządu o polityczną przyszłość – mówią przeciwnicy jej wprowadzenia. Więcej w tekście Marcina Dobskiego.
„Rząd na huśtawce”. Ostatnie tygodnie to dla Zjednoczonej Prawicy trudny okres. W obozie władzy padają wzajemne oskarżenia i trwa budowanie propagandy sukcesu – pisze Joanna Miziołek.
„Ciemna strona Watykanu”. Dokument „Don Stanislao” poruszył krajem. Przypominamy wywiad Magdaleny Rigamonti, która w 2015 roku rozmawiała z watykanistą Johnem Thavisem o kontrowersjach wokół kardynała Dziwisza.
„Solistka”. Na początku września opuściła klub Lewicy – teraz Hanna Gill-Piątek jest jednoosobową reprezentacją ruchu Hołowni w Sejmie. Rozmowa Dariusza Grzędzińskiego.
„Ratuszowy kryzys śmieciowy”. 600 tys. mieszkańców Warszawy nie godzi się na rosnące ceny wywozu odpadów. Chcą odwołania wiceprezydenta miasta. Więcej w tekście Marcina Dobskiego.
„Polska nas zdeptała”. Wkrótce minie 20 lat od uprowadzenia Krzysztofa Olewnika, a sprawa wciąż jest niewyjaśniona. Jego siostra mówi, że „sprawiedliwości nie ma i nie będzie”, ale wciąż tli się w niej iskierka nadziei. Wywiad Agnieszki Niesłuchowskiej-Szczepańskiej.
„Bezdomni z wyboru”. Niektórzy z nich prowadzili uporządkowane życie – teraz są bezdomni i twierdzą, że życie na ulicy to był ich świadomy wybór. Reportaż Anety Wawrzyńczak.
„9 najlepszych trenerów z sieci”. Z kim potrenujesz za darmo? Ranking Pauliny Sochy-Jakubowskiej.
„Walka o uszczelnianie”. W czasie trwających protestów Sejm przyjął przepisy podwyższające podatek dla 40,5 tys. firm. Przedsiębiorcy wskazują, że takie działania w dobie pandemii podcinają im skrzydła - pisze Paweł Bednarz.
„Rosyjski gaz może przyjść z zachodu”. Wiceminister Janusz Kowalski wskazuje, że przed Polską pojawiło się nowe niebezpieczeństwo związane z „transformacją energetyczną” i ewentualnym dokończeniem budowy gazociągu Nord Stream 2. Wywiad Pawła Bednarza.
„Biznes a sprawa kobiet”. W biznesie jest jak w małżeństwie. Możemy się różnić, ale dobrze jest w kluczowych sprawach mieć te same priorytety. O tym, dlaczego firmy poparły Strajk Kobiet – pisze Katarzyna Nyga-Zbroja.
„Jesteś covidowym bankrutem? Po prostu walcz!” Poradnik przedsiębiorcy Krzysztofa Oppenheima.
„Kara od Bidena”. Wybory w USA pokazały trzy trendy, które za chwilę dotrą do Polski i Europy. Jak wpłyną na politykę w Polsce i innych krajach zachodnich? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Agaton Koziński.
„Terrorwirus”. Niemcy, Francja, Austria, kto następny? Islamiści z ISIS wykorzystują pandemiczne zamieszanie do rozpętania nowej fali terroru. A Europa jest nieprzygotowana. – pisze Jakub Mielnik.
„Co wynika z klęski Armenii w Karabachu”. Zastępcza wojna między Putinem a Erdoganem wstrzymana. Rosjanie musieli uznać sukces Turcji i skupić się na umocnieniu swoich wpływów w pokonanej i upokorzonej Armenii. Więcej w tekście Jakuba Mielnika.
„Czy już mamy skuteczną szczepionkę przeciw COVID?” Prof. Piotr Trzonkowski objaśnia Katarzynie Pinkosz skuteczność szczepionki, która wkrótce będzie stosowana.
„Jak leczyć COVID-19 w domu?” Co robić, gdy pojawi się duszność, kiedy dzwonić po pogotowie – o tym w rozmowie z Katarzyną Pinkosz mówi dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
„Przeciw rozmnażaniu”. Coraz więcej ludzi patrząc, jak „psuje” się Ziemia ogranicza rozmnażanie, albo wręcz się go wyrzeka. Antynatalizm staje się coraz popularniejszy – pisze Leszek Bugajski.
„Kraj wiecznie pęknięty”. Serial „Król” to spektakularna produkcja. Bestsellerowa książka, jeden z najlepszych reżyserów młodego pokolenia, duży budżet, plejada gwiazd. Ale też gorzka diagnoza społeczna, która świetnie pasuje do współczesności. O najnowszym serialu Canal+ pisze Krzysztof Kwiatkowski.
„Męskie pisanie”. W czasach gdy literatura staje się kobietą, faceci też pokazują, że warto czytać prozę, jaką tworzą. Oto typy Leszka Bugajskiego: Piotr Wojciechowski, Paweł Huelle, Henryk Waniek, Piotr Marczyński.
„Niereformowalność”. Felieton Michała Witkowskiego.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.