Polska Agencja Prasowa zapytała szefa resortu zdrowia o to, jak zamierza zniwelować problem ograniczonej dostępności do opieki zdrowotnej, pogłębiany przez trwającą epidemię i koncentrowanie sił głównie na walce z COVID-19. – Mamy przygotowany tzw. recovery plan, który zawiera trzy fundamentalne kroki – poinformował minister.
Co zakłada plan?
Pierwszy punkt – jak wskazał – dotyczy programu badań profilaktycznych. – To pokaże, jak będzie wyglądał stan zdrowia na wyjściu z epidemii. Aktualnie dostępność do lekarzy jest niestety ograniczona, ale także nasza skłonność do uczęszczania do lekarzy jest mniejsza – stwierdził Niedzielski.
Drugim elementem – jak zapowiedział – będzie uwolnienie od limitów całej specjalistyki. – Po to, by z jednej strony dać pewne bodźce finansowe lekarzom, a z drugiej spowodować, by kolejki do lekarzy specjalistów były jak najszybciej obsługiwane, jak najszybciej likwidowane – wyjaśnił.
Minister przekazał, że trzecim elementem „recovery planu” będzie rozbudowa krajowej sieci onkologicznej i przygotowanie takiej samej konstrukcji w zakresie chorób kardiologicznych. – Chodzi o to, by w zakresie tych dwóch kategorii chorób, dwóch priorytetów, które w największym stopniu decydują o zdrowiu całej populacji, zadziałać prewencyjnie – podkreślił.
Kolejnym obszarem, jak poinformował, będzie zwiększenie nacisku na naprawę psychiatrii. – Chcemy wrócić do działań, które zatrzymała pandemia, czyli przede wszystkim organizacji poradnictwa psychicznego na poziomie lokalnym, choćby zespołów środowiskowych. Na pewno do tego wrócimy i będziemy ten program naprawy psychiatrii rozbudowywać – zaznaczył.
Katarzyna Lechowicz-Dyl
Czytaj też:
Koronawirus w Polsce 14 listopada. Ponad 25,5 tys. zakażeń w Polsce