Treść listu wysłanego do Zarządu Związku Podhalan publikuje w całości serwis 24tp.pl. Jak czytamy, pod apelem podpisało się dziesięciu członków rodziny ks. Tischnera, którzy mają wątpliwości w kwestii prelegentów zaproszonych na rekolekcje dedykowane pamięci duchownego.
Rodzina zwraca uwagę, że w tym samym czasie, co rekolekcje (20-22 listopada) w Krakowie odbywają się Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie, co ich zdaniem może sugerować przeciwwagę dla wydarzenia.
Rodzina ks. Tischnera zaniepokojona prelegentami
Jak czytamy w liście, rodzina ks. Tischnera wskazuje, że wśród prelegentów rekolekcji są osoby, „których publiczne wypowiedzi stoją w sprzeczności z duchem dialogu i otwartości uosabianym przez ks. Józefa Tischnera”.
Padają tu takie nazwiska jak m.in. ks. prof. Dariusz Oko, który „wznieca nienawiść do osób homoseksualnych, a jego ideologiczna batalia przeciw >genderyzmowi< nosi znamiona obsesji”, czy abp Marek Jędraszewski, który „zamiast podejmować dialog z ludźmi inaczej myślącymi zajmuje się piętnowaniem wrogów”.
„Nie zgadzamy się”
„Nasze poważne zaniepokojenie bierze się stąd, że planuje się propagowanie tego rodzaju treści pod szyldem ks. Józefa Tischnera. Nie ma żadnych podstaw, by przypisywać mu takie przekonania. Przypomnijmy, że ks. Tischner przestrzegał przed zideologizowaniem religii” – argumentuje rodzina.
„Wyrażamy głębokie ubolewanie, że nazwisko i podobizna Józefa Tischnera są wykorzystywane przez inicjatorów XII Rekolekcji Góralskich. Jako rodzina ks. Tischnera nie zgadzamy się na to, by łączyć jego osobę z tendencjami, które nazywał w swoich tekstach >religią schorowanej wyobraźni<” – podsumowują bliscy duchownego.
Czytaj też:
Już nie tylko gender i LGBT. Arcybiskup Jędraszewski przestrzega przed „ideologią singli”