– Nie ma koncertów, wydarzeń, imprez, a więc sytuacji i miejsc, gdzie gromadzi się dużo osób, często pod wpływem alkoholu czy innych używek. Siedzimy w domach, teoretycznie więc raczej nie ma sposobności, żeby znaleźć się w „ryzykownym miejscu”. Co nie znaczy, że nagle znaleźliśmy się w raju i nic złego się nie dzieje. I skutek już jakiś jest, organizacje zajmujące się stricte pomocą osobom doświadczającym przemocy w domu odnotowują wzrost liczby zgłoszeń, także od świadków, sąsiadów, znajomych czy osób postronnych – mówi w rozmowie z Anetą Wawrzyńczak Adam Kuczyński, radca prawny, współzałożyciel Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu.
Co jeszcze w najnowszym „Wprost”?
„Boże Narodzenie 2020”. Do świąt nieco ponad miesiąc. 33 proc. naszych respondentów deklaruje, że święta spędzi we własnym domu bez zapraszania gości. Tylko 1 proc. chce wyjechać na wypoczynek, zaś prawie 40 proc. planuje ograniczyć świąteczne wydatki. Przedświąteczny sondaż dla „Wprost”.
„Plan awaryjny PiS”. Ostatnie perturbacje w klubie PiS zmusiły kierownictwo ugrupowania do szukania polityków, którzy mogą zastąpić partyjnych buntowników – pisze Joanna Miziołek.
„Prawdziwa twarz Hołowni”. Po blisko roku od wejścia Szymona Hołowni do polityki dowiadujemy się, za jego plecami stoją ludzie związani w przeszłości z PO i Donaldem Tuskiem. Więcej w tekście Marcina Dobskiego.
„Celebryta plus”. Program wsparcia dla branży artystycznej wzbudził wiele kontrowersji i oburzenie. Wicepremier Gliński wstrzymał wsparcie - winą obarczono algorytm, ale zawiodło coś innego – pisze Dariusz Grzędziński.
„Jan Paweł II skrzywdził Dziwisza”. Ks. Wojciech Lemański w wywiadzie Agnieszki Niesłuchowskiej-Szczepańskiej twierdzi, że Stanisław Dziwisz stał się kozłem ofiarnym i że Jan Paweł II posadził tego prostego człowieka na zbyt wysokim krześle.
„Awantura o Tischnera”. Ks. Józef Tischner ostrzegał przed upolitycznieniem polskiego Kościoła i sklejeniem nacjonalizmu z sentymentami przypomina w rozmowie z Pauliną Sochą-Jakubowską literaturoznawca Łukasz Tischner, jego bratanek.
„Moja wolność jest najważniejsza”. – Jestem optymistką. Jeśli ten rząd do końca się pogrąży i zostanie rozwiązany, podobnie jak parlament, to nie będzie mi przykro z powodu utraty pracy w Senacie – mówi Monice Zamachowskiej Barbara Borys-Damięcka, marszałek senior obecnej kadencji Senatu.
„Zlecenie przyszło ze wschodu”. Ta zbrodnia czeka na wyjaśnienie od 28 lat. Jej rozwiązanie powinno być proste i szybkie. Byłoby tak, gdyby nie zaniechania i zacieranie. Czy za zabójstwem Jaroszewiczów stoją obce służby? Tekst Janusza Szostaka.
„Jak Covid zjada restauracje”. Epidemia przerwała działalność i zmąciła życie właścicieli i pracowników niewielkiej knajpy na Lubelszczyźnie. Teraz o jej kłopotach, za tydzień o jednym z warszawskich lokali, bo w tej branży każdego dnia toczy się walka o przetrwanie – pisze Dariusz Grzędziński.
„Odszkodowania za lockdown”. Rząd może spodziewać się zalania pozwami za zamknięcie poszczególnych branż. Mec. Jacek Dubois w rozmowie z Pawłem Bednarzem podkreśla, że wprowadzone obostrzenia są wadliwe z punktu widzenia prawa.
„Toniesz w długach? Postaraj się o awatara”. Poradnik przedsiębiorcy Krzysztofa Oppenheima.
„Dramatyczny wybór Ukrainy”. Prezydent Zelenski musi zgnieść skorumpowane sądownictwo, jeśli chce utrzymać wsparcie UE dla reform na Ukrainie. Ale wojna z sędziami naraża władze w Kijowie na oskarżenia o łamanie praworządności. Więcej w tekście Jakuba Mielnika.
„Trump odejdzie, trumpizm pozostanie”. 71 milionów Amerykanów zagłosowało na Donalda Trumpa. I oni z nim zostaną – zmieniając całkowicie amerykańską politykę – pisze Agaton Koziński.
„Po co nam naukowcy?”. Po co pytać ekspertów w kraju, w którym każdy wszystko wie najlepiej. Polakom, brakuje pokory wobec własnej niewiedzy – mówi w rozmowie z Pauliną Sochą-Jakubowską fizyk, popularyzator nauki Dariusz Aksamit.
„Wcześniaki i koronawirus”. Wirus groźny dla wcześniaka to nie tylko SARS-CoV-2 – rozmowa Katarzyny Pinkosz z prof. Ryszardem Lauterbachem, specjalistą neonatologiem ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
„Czułość literatury”. Rok po Noblu Olga Tokarczuk wydała ważna książkę, ale nie jest to nowa powieść – to zbiór esejów zatytułowany „Czuły narrator”. Recenzja Leszka Bugajskiego.
„Królowa Netfliksa”. „The Crown” szybko stało się jednym z hitów Netfliksa. Każdy kolejny sezon serialu okazuje się ciekawszy, bo akcja zbliża się do współczesności. Teraz pokazuje czasy rządów Margaret Thatcher. Więcej w tekście Krzysztofa Kwiatkowskiego.
„Statyści i masoni”. Felieton Michała Witkowskiego.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.