Badacze od lat podkreślają, że sen ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia. Alarmujące jest to, jak niewysypianie się wpływa na nasz organizm. Powoduje m.in. osłabienie koncentracji, wzmożoną senność podczas dnia, mniejszą wydolność, szybsze starzenie się, obniżone samopoczucie, a w najgorszym przypadku bezdech senny, który dotyka nawet 1,5 mln. Polaków.
Na zdrowykregoslup.pl czytamy, że: „jeżeli budzisz się niewyspany, to być może problem leży w nieprawidłowym ułożeniu ciała w łóżku”. To oznacza, że niebagatelny wpływ na jakość snu i nasze zdrowie ma to, na czym śpimy.
Dlaczego wybór materaca jest ważny?
Choć to łóżko króluje w każdej sypialni, warto zadbać nie tylko o jego wielkość i wygląd, ale o kluczowy element – materac. To on zapewnia nam podparcie w trakcie snu, dba o prawidłową pozycję kręgosłupa, pomaga się zrelaksować i odpocząć. Jest jak cichy bohater, którego nie widać pod grubą warstwą pościeli, ale który bezustannie działa, aby spało się nam jak najlepiej.
I choć mówi się, że wystarczy spać minimum 8 godzin dziennie (lub więcej w przypadku młodzieży i dzieci), to dla zdrowia najważniejsze jest nie to, ile śpimy, ale czy śpimy dobrze. Tylko odpowiednio dobrany materac to gwarancja jakościowego snu i spokojnie przespanych nocy, po których wstaniem wypoczęci i pełni energii.
Jaki materac do sypialni wybrać?
Wybór materaca może być kłopotliwy, bo mnogość rozwiązań jest dziś naprawdę zaskakująca. Jeśli nie wiesz, jaki materac wybrać, zacznij od rozeznania się w dostępnych opcjach – najwięcej ich znajduje się w ofercie marki Hilding.
Materac sprężynowy: dla tradycjonalistów
Z jednej strony możemy pójść w stronę tradycyjnych rozwiązań takich jak materac sprężynowy – najlepiej kieszeniowy, bo sprężyny bonnelowe są mniej trwałe i niezbyt wygodne. Jeśli zależy nam na dużym komforcie, wybierzmy np. materac kieszeniowy Hilding Step o 7 strefach twardości sprężynowego wkładu, który precyzyjnie dopasowuje się do ciała, Hilding Pasodoble o właściwościach prozdrowotnych, który minimalizuje problemy z kręgosłupem lub Hilding Flamenco ze sprężynami Multipocket, który dzięki zagęszczeniu sprężyn i zróżnicowaniu twardości zapewnia jeszcze większość elastyczność.
Materac piankowy: dla wymagających
Z drugiej warto wziąć pod uwagę rozwiązania nowoczesne, czyli materac piankowy. Do wyboru mamy tutaj opcje takie jak materace wysokoelastyczne, termoelastyczne lub lateksowe. Różnią się rodzajem wypełnienia, a warto wiedzieć, że każda ze stosowanych w materacach pianek ma nieco innego właściwości. I tak na przykład materac Hilding Salsa (łączący piankę Flexifoam z termoelastyczną pianką Visco) to doskonałe rozwiązanie dla par z dużą różnicą wzrostu i wagi, a Hilding Melody sprawdzi się u alergików, bo ma antybakteryjny i przeciwgrzybiczny wkład z lateksu.
Materac hybrydowy: dla niezdecydowanych
Niezdecydowani nie powinni się obawiać – mogą sięgnąć po tzw. materace hybrydowe, które łączą w sobie rozwiązania tradycyjne z nowoczesnymi. Dla przykładu materac Hilding Electro to połączenie aż 6 rozwiązań: sprężyn Multipocket, pianki wysokoelastycznej HR, pianki hybrydowej Fusion o podwyższonej twardości dzięki cienkiej tafli Sizalu, a także z pianki Visco połączonej z lateksem w wierzchniej warstwy. Bo dla komfortu snu wygody nigdy za wiele.
Czym się kierować, wybierając materac?
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, który materac wybrać. Każdy z nas ma inne potrzeby i preferencje, a materac trzeba dobierać właśnie do nich. Czym kierować się, gdy planujemy zakupić materac do sypialni?
- Rodzaj materaca – zastanów się, na jak dużym komforcie ci zależy i zdecyduj, jaki rodzaj wypełnienie będzie dla ciebie odpowiedni: sprężynowe, piankowe, a może łączące najlepsze właściwości obu tych rozwiązań.
- Właściwości materaca – tu warto przystanąć na chwilę i podkreślić, że nie warto kierować się wyłącznie popularnością modeli, ale tym, jakie właściwości ma dany materac: czy jest hipoalergiczny (odpowiednie dla alergików), czy ma właściwości ortopedyczne (na problemy z kręgosłupem).
- Twardość materaca – kluczowa jest oczywiście też twardość materaca, bo zbyt miękki może być niewystarczającym wsparciem dla naszego kręgosłupa i powodować, że będziemy wstawać z bólem kręgosłupa: najmiększe materace oznaczone są jako H1, a te najtwardsze jako H4.
- Powłoka materaca – ważne jest również to, czym pokryty jest materac: chodzi nie tylko o antybakteryjne właściwości pokrowca i łatwość w jego oczyszczaniu, ale też dodatkowe warstwy nawierzchniowe, dzięki którym materac może być np. nieco twardszy.
Potrzebujesz więcej inspiracji? Wejdź na www.veronique.pl i odkryj jeszcze więcej wskazówek, dzięki którym stworzysz sypialnię swoich marzeń.