Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczył mszy, powiedział w kazaniu, że świętość papieża "staje się najbardziej charakterystycznym, najbardziej rozpoznawalnym rysem jego postawy i służby".
Były osobisty papieski sekretarz podkreślił, że "zmysł wiary Ludu Bożego trafnie rozpoznaje prawdę o jego świętości".
"W tych naszych czasach i w naszym świecie niezwykłym świadkiem Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego był Jan Paweł II. Należał on do grona uczniów i przyjaciół Pana. Poszedł za Nim. Utożsamił się z Jezusem i ze sprawą, dla której Syn Boży przyszedł na ziemię. Tej sprawie na imię człowiek. Z Jezusem związał całe swoje życie, od młodości. Jemu zaufał. W Nim złożył swoją nadzieję. Jezus był w centrum jego egzystencji. Jezus był dla niego wszystkim. Taką postawę człowieka nazywamy świętością" - mówił kardynał Dziwisz.
Dodał następnie: "Jan Paweł II należał do grona przyjaciół Jezusa, czyli do grona świętych. Ta przynależność nadawała sens i kierunek jego życiu, temu wszystkiemu, co zamierzał i co robił. Zostawił Kościołowi wspaniałe encykliki i adhortacje, katechezy, homilie i przemówienia. Zostawił wspomnienie niestrudzonego głosiciela Ewangelii".
"Ale przede wszystkim zostawił nam dar swojej świętości. Jego świętość ubogaca duchowo cały Kościół, jest wyzwaniem dla każdego z nas, byśmy kroczyli tą samą drogą - drogą świętości, miłości i służby Bogu i człowiekowi" - powiedział kardynał Dziwisz.
Wyraził przekonanie o tym, że "w miarę upływu czasu coraz bardziej odsłania się przed nami wielkość pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II". Ta wielkość według metropolity krakowskiego polega między innymi na tym, że "przesłanie, jakie nam zostawił, jest cały czas aktualne".
Kardynał Dziwisz nazwał Jana Pawła II "papieżem życia". "Nikt tak jak on nie walczył tak wytrwale i zdecydowanie w obronie życia od samego początku do naturalnej śmierci. Nikt tak jak on nie występował w obronie godności człowieka, również godności kobiety i matki. W wizji Jana Pawła II nie było konfliktu między dobrem i godnością kobiety a dobrem i godnością rodzącego się życia" - przypomniał, mówiąc następnie: "To przecież przede wszystkim kobieta jest strażniczką życia. To ona nosi poczęte życie w sobie. To poczęte życie nie zagraża jej, nie narusza jej wolności, ale nadaje jej egzystencji i jej powołaniu najgłębszy sens".
Metropolita krakowski wezwał do modlitwy: "Prośmy w tej Eucharystii, byśmy w imię świetlanej pamięci Sługi Bożego Jana Pawła II zdali egzamin dojrzałości wiary. Prośmy, by wiara kształtowała nasze postawy, nasze wybory i decyzje - we wszystkich dziedzinach naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego".
W mszy w Grotach Watykańskich uczestniczyli między innymi kardynałowie Franciszek Macharski i Henryk Gulbinowicz, ambasador przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, osobisty lekarz polskiego papieża Renato Buzzonetti i kamerdyner Angelo Gugel.
pap, ss