Działalność podkomisji Antoniego Macierewicza, choć szeroko komentowana, nie dla wszystkich jest wystarczająco transparentna. Dokładnych kosztów jej pracy nie poznaliśmy do dziś. Możemy za to prześledzić ostatnie zmiany osobowe w jej składzie, dzięki czujnym dziennikarzom Gazety.pl.
Jak podkreślały w rozmowie z portalem osoby znajdujące się blisko tej grupy, czasami nawet członkowie podkomisji nie wiedzieli, czy nadal w niej zasiadają. – Nie wiedziałem nawet, kto jeszcze jest członkiem Podkomisji. Ciężko było uzyskać jakiekolwiek informacje o planie pracy Podkomisji – mówił jeden z byłych członków tego gremium.
Ostatnie powołanie podkomisji ds. zbadania katastrofy smoleńskiej odbyło się na mocy decyzji ministra Mariusza Błaszczaka z 26 sierpnia 2020 roku. Dokument nie pojawił się jednak na oficjalnej stronie internetowej resortu. Dopiero teraz Gazeta.pl pokazała więc publicznie jej skład.
Aktualny skład podkomisji smoleńskiej
Dowiadujemy się więc, że oprócz przewodniczącego Antoniego Macierewicza, I zastępcy Kazimierza Nowaczyka, II zastępcy Wiesława Biniendy i sekretarza Marty Palonek, w podkomisji zasiadają: Janusz Bujnowski, Wiesław Chrzanowski, Marek Dąbrowski, Wojciech Fabianowski, Kazimierz Grono, Ewa Anna Gruyszczyńska-Ziółkowska, Marcin Gugulski, Paweł Jacek Jabczyński, Jacek Kołota, Andrzej Łuczak, Beata Majczyna, Bogdan Nienałtowski, Adrian Siadkowski, Grzegorz Szuladziński, Aleksandra Śliwoska, Janusz Więckowski, Tomasz Ziemski i Krystyna Zieniuk.
Aleksandra Sliwoska – „Misiewicz w spódnicy?
Dziennikarze zwrócili uwagę, że na liście zabrakło nazwisk Piotra Witakowskiego i Glenna Jorgensena. Obaj mocno skrytykowali podkomisję Antoniego Macierewicza. Autorzy tekstu pochylili się też nad nazwiskiem Aleksandry Śliwoskiej, którą osoba bliska podkomisji określiła w rozmowie z portalem „Misiewiczem w spódnicy”. Chodziło głównie o wiek i stopień zaufania, ponieważ doktorantka UKSW może akurat pochwalić się bogatszym doświadczeniem ob byłego rzecznika MON.