To już oficjalne: 4 maja Sejm zajmie się projektem ustawy o ratyfikacji decyzji ws. systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Poparcie tego projektu pozwoli na uruchomienie unijnego Funduszu Odbudowy, w ramach którego finansowane będą Krajowe Plany Odbudowy (KPO) każdego z państw członkowskich.
Sejm miał rozpocząć 29. posiedzenie 19 maja, ale zbierze się wcześniej właśnie ze względu na ten projekt. Jak poinformował Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu, 29. posiedzenie rozpocznie się właśnie 4 maja o godz. 16.
Sejm zajmie się Funduszem Odbudowy 4 maja. Opozycja protestuje
Takie decyzje o przyspieszeniu obrad podjęto na Konwencie Seniorów. Jeden z liderów Konfederacji, poseł Krzysztof Bosak, pisał na Twitterze, że opozycja jest niezadowolona z rozwiązań zaproponowanych podczas tego spotkania.
Bosak napisał, że podczas głosowania nad projektem będzie obowiązywała większość zwykła, a nie większość kwalifikowana (2/3 głosów, czyli 307). „Wszystkie siły opozycji wyraziły sprzeciw wobec narzucania takiego trybu i ignorowania argumentów konstytucyjnych” – stwierdził Bosak.
Poseł podniósł argument, który już od tygodni pojawiał się w debacie publicznej. Według artykułu 90. Konstytucji:
Ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej, o której mowa w ust. 1, jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Uchwalenie projektu ustawy o ratyfikacji decyzji ws. systemu zasobów własnych Unii Europejskiej jest traktowane właśnie jako „umowa międzynarodowa”.
Fundusz Odbudowy i głosowanie w Sejmie. Wicemarszałek ujawnia opinie prawne
Mniej więcej w tym samym tonie wypowiedział się tuż po Konwencie Seniorów wicemarszałek Sejmu, poseł PSL, Piotr Zgorzelski. Polityk też jest zdania, że głosowanie nad ratyfikacją tej decyzji wymaga 2/3 głosów w Sejmie. Zgorzelski napisał na Facebooku:
Fundusz Odbudowy? Tak. Zgodnie z polskim prawem może być przyjęty w drodze referendum lub w parlamencie większością 2/3 głosów! Fundusz Odbudowy wiąże się z przekazaniem na rzecz Unii Europejskiej kompetencji organów władzy państwowej w niektórych sprawach. Wymaga to więc uruchomienia procedury tzw. wielkiej ratyfikacji na podstawie art. 90 Konstytucji RP. Zwykła ratyfikacja za zgodą wyrażoną w ustawie zwykłej jest niewystarczająca.
Zgorzelski do wpisu dołączył skany opinii prawnej na ten temat, która ma potwierdzać jego tezy.