Wszystko wskazuje na to, że XVIII Wydział Cywilny SO w Warszawie nie potrzebuje do orzekania wyczekiwanej uchwały składu całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Nic dziwnego, skoro SN wydał już szereg innych orzeczeń, na których można się oprzeć, w tym uchwał o mocy zasady prawnej.
Sprawy kredytów frankowych zalewają SO w Warszawie już od kilku lat. Dziś pierwsze rozprawy bywają wyznaczane na rok 2023, a numery założonych w tym roku spraw przekroczyły już 8 000!
W takiej sytuacji zrozumiała jest postawa wymiaru sprawiedliwości, który musi działać i nie może pozwolić sobie na oczekiwanie na uchwałę Sądu Najwyższego, która nie wiadomo czy i kiedy zapadnie.
Osoby zajmujące się kredytami frankowymi z pewnością przyznają mi rację, gdy powiem, że sprawy te już dawno dojrzały do rozpoznania wyłącznie „na papierze”. W istocie spór sprowadza się do tego, czy klauzula zawarta w umowie jest niedozwolona i jaki jest tego prawny skutek. Aby kwestie te zbadać nie musimy słuchać świadków ani stron procesu.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.