We wtorek 10 sierpnia po godzinie 18, rzecznik rządu Piotr Müller ogłosił dymisję Jarosława Gowina ze stanowiska wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii. Dymisja Gowina natychmiast doczekała się wielu komentarzy polityków na Twitterze.
„Jak mawia klasyk: Jak się Gowin nie odwinie, to już chyba po Gowinie” – napisał poseł Sławomir Neumann z KO, cytując bezpośrednio wpis Andrzeja Dudy z 2013 roku. „PS. Pytanie tylko, czy ma się jeszcze kim odwijać?” – pyta polityk PiS.
„No i Jarosław Gowin poza rządem, ale czy to oznacza, że posłowie Porozumienia poza większością rządową. Poważny test lojalności” – pyta Artur Dziambor z Konfederacji.
„Każda telenowela ma swój koniec – Jarosław Gowin poza rządem. Niestety, znając umiejętności korupcji politycznej PiS oraz giętkość kręgosłupów wielu posłanek i posłów z Porozumienia, to wcale nie oznacza, że są poza Zjednoczoną Prawicą” – uważa posłanka KO Małgorzata Tracz.
„No i po Gowinie. Rząd mniejszościowy?” – pyta posłanka KO Katarzyna Lubnauer.
Natomiast wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek poinformował o odejściu z Klubu Radnych PiS. „Do samorządu wchodziłem jako przedstawiciel Porozumienia Jarosława Gowina, w związku z bieżącymi wydarzeniami nie wyobrażam sobie dalszej współpracy w ramach Klubu PiS”– napisał Strzeżek, który był radnym na warszawskich Bielanach.
„Jarosław Gowin wyszedł z rządu. Właśnie się dowiedział”
Do dymisji Gowina odnieśli się także dziennikarze i komentatorzy.
„Pan premier Jarosław Gowin miał 282736 doskonałych okazji, by odejść z rządu. Skończyło się jednak na tym, że został wyrzucony” – napisał Patryk Słowik z Wirtualnej Polski.
„Teraz pytanie ilu posłów Porozumienia pozostanie lojalnych wobec Jarosława Gowina, a ilu uda się różnymi korzyściami finansowymi i politycznymi skusić PiSowi?” – pyta Marek Tatała z fundacji FOR.
„Jarosław Gowin wyszedł z rządu. Właśnie się dowiedział” – z przekąsem pisze Tomasz Skory z RMF FM
Dymisję Gowina ogłosił Piotr Müller
– Ze względu na brak rzeczywistego dialogu oraz rzetelnych działań co do pozostałych projektów, w szczególności co do ustawy podatkowej, która obniża podatki kilkunastu milionom obywateli. Również widząc, że działania wicepremiera Jarosława Gowina nie spełniają kryteriów konstruktywnej współpracy w rządzie oraz mając na uwadze wątpliwości co do rzeczywistego poparcia posłów Porozumienia dla działań wicepremiera Jarosława Gowina – wyliczał Piotr Müller.
Mateusz Morawiecki zwrócił się dzisiaj do prezydenta o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii – poinformował rzecznik rządu.
– Jednocześnie chciałbym na sam koniec podkreślić kilka rzeczy. Po pierwsze: my jesteśmy nadal otwarci na to, aby wspólnie realizować program Zjednoczonej Prawicy ze wszystkimi posłami partii Porozumienie, którzy rzeczywiście chcą realizować postulaty, które wspólnie podpisaliśmy w maju tego roku. W maju tego roku wspólnie liderzy Zjednoczonej Prawicy, wszystkich partii politycznych, podpisali założenia programowe Polskiego Ładu, programu, który jest niezwykle ważny jeśli chodzi o wyjście z kryzysu gospodarczego związanego z epidemią – kontynuował rzecznik rządu.
Czytaj też:
Gowin: PiS podjęło decyzję o faktycznym zakończeniu projektu Zjednoczonej Prawicy