W środę 11 sierpnia po kontrowersyjnej reasumpcji głosowania ws. odroczenia obrad do września (Marszałek Elżbieta Witek powtórzyła wygrane przez opozycję głosowanie, a PiS „zwerbował” w tym czasie posłów Kukiz'15 – red.), Sejm przyjął ustawę „lex TVN”, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Będzie weto prezydenta Andrzeja Dudy?
Jeśli Lex TVN trafi na biuro prezydenta w formie, w której Sejm przekazał ją do Senatu lub w zbliżonej, to Andrzej Duda zawetuje tę ustawę – dowiedział się portal Gazeta.pl. Otoczenie głowy państwa powiedziało w rozmowie z portalem, że „nawet trudno sobie wyobrazić, co trzeba byłoby zmienić w tej ustawie, żeby prezydent mógł ją podpisać”. Komentując przyjętą przez Sejm ustawę medialną Andrzej Duda stwierdził, że „ jest to kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów”.
Lex TVN pod lupą PE
Z informacji RMF FM wynika, że szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE, do której należy PO i PSL złożył w środę 25 sierpnia w Parlamencie Europejskim wniosek w sprawie Lex TVN. O tym, czy na pierwszej po wakacjach sesji plenarnej PE odbędzie debata na temat wolności mediów w Polsce musi jeszcze zdecydować konferencja przewodniczących grup politycznych, jednak jak wynika z ustaleń RMF FM, sprawa jest już przesądzona. Oprócz EPL wniosek w tej sprawie mają poprzeć także europejscy liberałowie z Renew Europe, socjaldemokraci oraz Zieloni.
Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego rozpoczyna się 13 września.
Czytaj też:
Korwin-Mikke odpowiada Budce. „Nasze warunki są bardzo umiarkowane”