Inflacja we wrześniu osiągnęła zawrotną wartość 5,8 proc., a ekonomiści już zapowiadają, że rekord nie utrzyma się długo i przed końcem roku wskaźniki mogą nas zaskoczyć ponownie. Z danych firm pożyczkowych wynika, że od początku roku zaciągnęliśmy prawie o połowę zobowiązań więcej niż w analogicznym okresie 2020 r., a średnia wartość udzielanej pożyczki wskazuje na to, że Polacy przeznaczają ją na spłatę bieżących zobowiązań. Te kosztują nas coraz więcej – piszą w okładkowym tekście Dariusz Grzędziński i Bolesław Breczko.
O czym jeszcze w najnowszym „Wprost”?
„Syndrom Problematycznego Używania Internetu”. Niektórzy wstają w środku nocy, kładą pod drzwiami koc, żeby nie było widać światła. Grają do rana. Na zdalnych lekcjach tylko klikali, że są obecni. Czy uda im się wyjść z wirtualnego świata? Materiał Piotra Barejki.
„Klub KO trzęsie się ze strachu”. Wraz z powrotem Donalda Tuska na szefa PO wróciły stare metody zarządzania partią. Każdy boi się o swoją pozycję, bo przewodniczący ustawia ludzi do pionu – pisze Joanna Miziołek.
„Przetasowania w PO”. – Radosław Sikorski i Bartosz Arłukowicz naciskali na powrót Donalda Tuska na szefa PO, bo wiedzieli, że wraz z nim wrócą ich wpływy w partii – mówi Joannie Miziołek jej rozmówca.
„Konsekwencja bez względu na notowania” Daję stuprocentową gwarancję, że po sobotnim kongresie zjednoczeniowym Lewicy przestaniemy się zajmować sobą – deklaruje w rozmowie z Dariuszem Grzędzińskim Włodzimierz Czarzasty.
„Dobroczynny handel”. W Polsce rozkręca się moda na sklepy charytatywne. Jeszcze nigdy nie było tak sprzyjających ich powstawaniu okoliczności. Rozkochani w ekologii ludzie szukają rzeczy z drugiej ręki – pisze Paulina Socha-Jakubowska.
„Perfidni polityczni gangsterzy”. Dla polityków Zjednoczonej Prawicy, chrześcijaństwo i Kościół to element gry politycznej. Są cynikami – mówi w rozmowie z Pauliną Sochą-Jakubowską dominikanin, o. Paweł Gużyński.
„Tłuste koty nakręcą spiralę płacowo-cenową”. – Wiele grup zawodowych mówi: „jeżeli mówicie, że jest dobrze, jeżeli pozwalacie, żeby wasi ludzie opływali we wszystko, to nam też dawajcie kasę” – ocenia ekonomista Ryszard Bugaj w rozmowie z Elizą Olczyk.
„Afera Pandora Papers”. Nowy wyciek poufnych dokumentów bez wielkich nazwisk z Polski. Albo nasi przywódcy są krystalicznie uczciwi, albo gdzie indziej niż na Karaibach mają swoje podatkowe raje – pisze Jakub Mielnik.
„Chińczyk wiedział, nie powiedział”. Są kolejne dowody na to, że Chińczycy przez wiele miesięcy ukrywali przed światem rozwój pandemii. Tym razem zdemaskowała ich analiza zamówień publicznych. Materiał Jakuba Mielnika.
„Niespodziewany Nobel z medycyny”. Nobel dla Juliusa i Patapoutiana za odkrycia dotyczące receptorów temperatury i dotyku zaskoczyła nawet laureatów. Spodziewano się nagrody za szczepionki przeciw COVID-19 – pisze Katarzyna Pinkosz.
„25 lat od Nobla dla Szymborskiej”. Były sekretarz poetki, Michał Rusinek wspomina wiadomość sprzed ćwierć wieku i to, jak poznał noblistkę oraz zapowiada publikację nieznanych dotąd wierszy Szymborskiej! Wywiad Dariusza Grzędzińskiego.
„Nowojorskie damy”. Dwie nowojorskie panie, które pisaniem wyrąbały sobie drogę na szczyt popularności. Ukazała się u nas biografia Susan Sontag i pierwsza w Polsce książka Fran Lebowitz. Recenzja Leszka Bugajskiego.
„Luksusy zgubne dla pisarzy”. Felieton Michała Witkowskiego.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.