Obaj prezydenci podkreślili konieczność dalszej bliskiej współpracy, szczególnie w sferze transformacji energetycznej oraz odbudowy gospodarek po pandemii COVID-19.
- Austria pozostaje jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski- powiedział prezydent Andrzej Duda. - Zależy mi, aby polsko-austriacka współpraca w zakresie nowych technologii, oprócz wymiaru dwustronnego, wykorzystywała również potencjał drzemiący w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – dodał.
Prezydent Austrii podkreślał, jak ważne jest podjęcie decyzji na rzecz zrównoważonego rozwoju w obrębie UE, gdyż europejska gospodarka i przemysł potrzebują konkretnych przepisów, aby zachować konkurencyjność.
Otwierający drugi dzień kongresu premier Mateusz Morawiecki nazwał Kongres 590 „jednym z najważniejszych punktów na mapie gospodarczej kraju”, przede wszystkim dlatego, że nie tylko stawia pytania o przyszłość, ale też stara się na nie odpowiedzieć.
Wielokrotnie podkreślano dobrą kondycję polskiej gospodarki. Jacek Sasin, wiceprezes Rady Ministrów i minister aktywów państwowych, stwierdził, że podczas pandemii bezpośrednio do polskich firm trafiły ogromne, wielomiliardowe kwoty; nie wstrzymano też inwestycji.
- Była pokusa, żeby oszczędzać. Ale uznaliśmy, że to jest najkrótsza droga do katastrofy, do zduszenia wzrostu gospodarczego w przyszłości. A jeżeli ma być wzrost, to muszą być inwestycje i rzeczywiście inwestycje były rekordowe – powiedział wicepremier Sasin.
Podtrzymał również prognozę wzrostu PKB na ten rok, który powinien przekroczyć 5 procent.
Prezes Narodowego Banku Polskiego, profesor Adam Glapiński, podkreślił rolę kierowanej przez niego instytucji w przezwyciężeniu pandemicznego kryzysu i obronie polskiej gospodarki.
- NBP dobrze przygotował się do ewentualnego kryzysu i choć nie podejrzewaliśmy, że będzie to pandemia, to lekcję odrobiono znakomicie - powiedział Adam Glapiński. – Nasze działania pozwoliły ochronić przed bankructwem wiele polskich przedsiębiorstw. Ochroniliśmy wiele polskich rodzin.
Tematem przewodnim 6. edycji Kongresu 590 były nowe możliwości, które stoją przed polską gospodarką, w tym transformacja energetyczna i związane z nią wyzwania.
– Transformacja energetyczna jest bardzo ważna, ale żeby ją przeprowadzić, potrzebujemy narzędzi. Warunkiem startowym jest stworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, ponieważ musimy mieć szanse rozwijania się i inwestowania nie gorsze niż prywatne podmioty – powiedział Paweł Szczeszek, prezes zarządu ENEA SA.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE SA, podkreślił, że już „rok temu Grupa PGE przyjęła strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, którą konsekwentnie realizuje – do 2040 roku firma zamierza zainwestować w ten obszar 75 mld złotych”.
Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA potwierdził plany spółki dotyczące zaangażowania w energetykę: - Mamy ogromne wyzwania związane z transformacją energetyczną. Zapotrzebowanie na miedź w Europie w kontekście transformacji energetycznej to ok. 22 mln ton, czyli mniej więcej tyle, ile wyniesie nasza produkcja przez 25 lat.
Beata Kozłowska-Chyła, prezes zarządu PZU SĄ,podkreśliła, że „Grupa PZU aktywnie wspiera ten proces, udzielając finansowania choćby na farmy wiatrowe czy inwestując w obligacje ESG. Przystąpiliśmy również niedawno do państwowego programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej”.
– Wsparcie rozwoju OZE w energetyce wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Zależy nam na tym, by energetyka był innowacyjna, stabilna i niskoemisyjna – mówił Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN ORLEN.
Transformacja energetyczna jest także jednym z priorytetów władz samorządowych. Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, mówił, że Podkarpacie jest województwem innowacyjnym, a to oznacza m.in. wdrażanie nowych technologii oraz inwestowanie w zieloną energię i energię ze źródeł odnawialnych.
W czasie Kongresu dużo miejsca poświęcono zdrowiu i profilaktyce, co jest szczególnie istotne teraz, kiedy cały świat walczy ze skutkami pandemii COVID-19. Mówiono o tym w czasie serii paneli, w których partnerem była Grupa PZU.
– Kiedy mówimy o zdrowiu, to wiele osób liczy przede wszystkim na służbę zdrowia, a nie docenia własnej roli – powiedziała Aleksandra Agatowska, prezes zarządu PZU Życie. - Między innymi dlatego PZU opublikowało raport „Masz wpływ na swoje życie”. To kompendium wiedzy o tym, jak zadbać o swoje życie i zdrowie – dodała.
Eksperci poruszali również tematy związane z cyberbezpieczeństwem, szczególnie istotne w kontekście tego, że cyberprzestępczość kosztuje świat biliony dolarów.
Mariusz Kujawski, członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, mówił: „Nie możemy powiedzieć, że jakiś produkt jest bezpieczny i ten stan będzie się utrzymywać. Złotą zasadą cyberbezpieczeństwa jest ciągły rozwój, ciągła analiza i praca nad tym, by poziom bezpieczeństwa poszczególnych rozwiązań poszerzać”.
6. edycja Kongresu 590 zgromadziła 240 prelegentów, którzy wzięli udział w ponad 60 panelach. Wszystkie relacje będzie można oglądać na kanale YT i na stronie Kongresu 590.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.