– To, co tak naprawdę ważne na szczycie w Brukseli działo się za zamkniętymi drzwiami. Wiadomo, że unijni przywódcy chcą nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś oraz skutecznego przeciwdziałania nielegalnej migracji. Jednym z tematów spotkania unijnych polityków była także rzekomo zagrożona praworządność w Polsce - powiedział na wstępie autor materiału Marcin Tulicki.
„Wiadomości” TVP o praworządności w Polsce
W ostatnim wydaniu „Wiadomości” widzowie TVP dowiedzieli się m.in. że „unijnym urzędnikom nie podoba się reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce, chociaż zgodnie z traktatami są to kompetencje wyłączne państw”. Dziennikarz stwierdził jednak, że „stanowisko polityków z Brukseli wydaje się coraz mniej konfrontacyjne”. Przytoczono m.in. słowa Ursuli von der Leyen, która zapowiedziała, że „przed orzeczeniami TSUE w odpowiedzi na skargi Polski i Węgier, mechanizm warunkowości nie zostanie uruchomiony”.
„ Kolejne kraje i politycy, a także publicyści wspierają Warszawę. Po stronie Polski stoją też wszyscy opozycyjni kandydaci na prezydenta Francji” - dodał Marcin Tulicki w dalszej części materiału. Na dowód jego słów przytoczono wypowiedzi premierów Węgier i Słowenii, prezydenta Litwy oraz szefa węgierskiego MSZ.
Sondaż. Konstytucja czy prawo UE?
Widzowie mieli także okazję zapoznać się z wynikami sondażu przeprowadzonego przez pracownię Social Changes dla portalu wPolityce. Ankietowanych zapytano, czy w ich opinii konstytucja powinna być najwyższym prawem w Polsce. Z tym stwierdzeniem zgodziło się 78 proc. Przeciwnego zdania było 10 proc. respondentów a 12 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
Wyrok TK ws. prawa unijnego
Trybunał Konstytucyjny 7 października wydał wyrok w sprawie wniosku Mateusza Morawieckiego o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów europejskich, wynikających z Traktatu o Unii Europejskiej. TK uznał, że
niezgodne z ustawą zasadniczą są przepisy unijne w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, a także przepis, który uprawnia sądy krajowe do pomijania przepisów Konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm i przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, które uprawniają sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powoływania sędziów.
Czytaj też:
„Wiadomości” TVP uderzają w Donalda Tuska. Padło słynne „fur Deutschland”