We wtorek 26 października wicepremier Jarosław Kaczyński, przewodniczący Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przedstawią założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny.
„Projektowana ustawa kompleksowo uporządkuje przepisy dotyczące Sił Zbrojnych, zastępując kilkanaście aktów prawnych w tym m.in. ustawę z 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej.
Kolejne próby forsowania granicy. SG będzie wspomagać ok. 10 tys. wojskowych
Straż Graniczna codziennie publikuje raporty dotyczące sytuacji na granicy. W najnowszym komunikacie podano, że w miniony weekend „agresywne grupy (ok. 60 i 70 osób) rzucały w funkcjonariuszy SG i żołnierzy WP kamieniami i gałęziami”. Dwóch żołnierzy trafiło do szpitala. Ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Obie próby sforsowania granicy i wkroczenia na terytorium Polski zostały udaremnione.
W odpowiedzi na wpis SG na Twitterze Mariusz Błaszczak poinformował, że liczba żołnierzy pomagających Straży Granicznej zwiększy się o 2,5 tys. „Już niebawem nad szczelnością granicy będzie czuwać około 10 tys. wojskowych z 12, 16 i 18 dywizji. WOT cały czas prowadzi operację #SilneWsparcie i pomaga mieszkańcom strefy przygranicznej” – poinformował szef MON.
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej
Przypomnijmy – na początku września w części województw podlaskiego i lubelskiego został wprowadzony stan wyjątkowy. Początkowo miał obowiązywać przez 30 dni, został jednak przedłużony o kolejne 60. Rządzący zdecydowali się na wprowadzenie stanu wyjątkowego w odpowiedzi na kryzys migracyjny, inspirowany przez reżim Łukaszenki.
Czytaj też:
Joachim Brudziński uderza w Jarosława Gowina. Poszło o wywiad Mateusza Morawieckiego