Szwecja. Koalicjant Magdaleny Andersson wyszedł z rządu
Jednak już wieczorem należąca do Partii Robotniczej-Socjaldemokratów Magdalena Andersson podała się do dymisji. Powodem decyzji było przegłosowanie przez prawicową opozycję własnego budżetu, co z kolei sprawiło, że rząd opuścił koalicjant – Partia Ochrony Środowiska- Zieloni. Zieloni poinformowali, że nie mogą zaakceptować budżetu „po raz pierwszy sporządzonego ze skrajną prawicą”. Przegłosowany budżet przygotowały centroprawicowa Umiarkowana Partia Koalicyjna, prawicowi Szwedzcy Demokraci i Chrześcijańscy Demokraci. Zakłada on m.in. obniżkę podatku od benzyny.
Andersson wyraziła nadzieję na stworzenie jednopartyjnego rządu, złożonego tylko z socjaldemokratów. „Istnieje konstytucyjna praktyka, zgodnie z którą rząd koalicyjny powinien ustąpić, jeśli wychodzi z niego jeden z koalicjantów” – powiedziała.
Magdalena Andersson zastąpiła Stefana Loefvena
Magdalena Andersson urodziła się w 1967 r. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Handlowej w Sztokholmie i Uniwersytetu w Harvardzie. Karierę polityczną rozpoczęła w 1996 r., gdy została doradcą ówczesnego premiera Gorana Perssona. Na początku listopada została nową przewodniczącą rządzącej Partii Robotniczej – Socjaldemokraci, która rządzi Szwecją od siedmiu lat, i zastąpiła na tym stanowisku ustępującego szefa rządu Stefana Loefvena. Ma męża i dwoje dzieci.
Zanim Andersson objęła urząd Szwecja była jedynym krajem nordyckim, który nie miał do tej pory kobiety na stanowisku premiera.
Czytaj też:
Śmiała decyzja władz Szwecji. Ściągnęła krytykę na rządzących