Warszawskie plakaty świąteczne od lat wzbudzają kontrowersje. W 2018 roku przez prawicowych polityków krytykowany był półksiężyc na jednym z nich, w 2020 dziecko na jednej ze świątecznych kartek rzekomo miało pokazywać wulgarny gest.
Świąteczny plakat Warszawy budzi kontrowersje. Kim jest autorka?
W tym roku świąteczny plakat przedstawia zamarznięty staw w Ogrodzie Saskim otoczony drzewami, po którym poruszają się łyżwiarze. W tle widać zabytkową parkową wieżę ciśnień, o kształcie wzorowanym na rzymskiej świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem.
Na niebie nad zabytkiem przedstawiony jest czerwony napis „WAR-SZAW-A” oraz osiem gwiazd, z czego trzy czarne i pięć złotych. Na tafli lodowiska znalazły się z kolei życzenia „Każdemu, bez wyjątków, wszystkiego dobrego”, które są na tyle neutralne, że mogą trafić nie tylko do chrześcijan.
Plakat już można zobaczyć na ulicach Warszawy.
Autorką świątecznych plakatów jest Ola Jasionowska, od 2015 roku pracująca jako Graphic Designer w Biurze Marketingu Miasta Warszawy. Przed pracą w ratuszu prowadziła satyryczny wobec ówczesnej prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz fanpage „Hozmówki z Hanką” na Facebooku. Graficzka jest także autorką czerwonej błyskawicy znanej z protestów Strajku Kobiet oraz przygotowanych dla Strajku Kobiet „świątecznych kartek”, które również wzbudziły duże kontrowersje.
Bosak o świątecznym plakacie: Wyeksponowane symbole Strajku Kobiet
Na plakat zwrócił uwagę Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji
„Ponury i złowrogi. Mimo postaci ludzkich bije z niego samotność. Postaci nie mają twarzy. Choć są na łyżwach to nie bawią się. Jadą przed siebie jak w transie. Chłód zimy nie jest zrównoważony ciepłym światłem gwiazd tylko upiorną czerwienią. Symbole bez treści. Życzenia wysilone” – ocenił na Twitterze.
Poseł nie poprzestał na tej analizie i wgłębił się w znaczenie plakatu, tłumacząc, jak odczytuje jego polityczne znaczenie.
„Poza wyeksponowanymi symbolami Strajku Kobiet (WAR, ***** ***) mamy w centrum nieprzypadkowo dobrany zabytek stylizowany na pogańską Świątynię Westy. To w niej westalki paliły ogień i na plakacie możemy zobaczyć »ogień« nad »świątynią«” – ocenił.
Bosak wyraźnie sugeruje, że warszawski plakat wprost wpisuje się w symbolikę Strajku Kobiet, który nie raz mówił o wojnie (ang. war), a na protestach często używano ośmiu gwiazdek jako ocenzurowanej wersji hasła „j***ć PiS”. Sama Westa była z kolei boginią ogniska domowego, jedną z najważniejszych kobiecych bóstw w Rzymie.
Jaki: Warszawa Platformy proponuje nam JE..Ć PiS
Plakat w mediach społecznościowych krytykuje wielu polityków, zwłaszcza z PiS i Solidarnej Polski.