Jak widnieje w Dzienniku Urzędowym, 14 grudnia tytuł profesora zwyczajnego uzyskało dziewięć osób. To Sławomir Bobowski i Grażyna Gajewska w dziedzinie nauk humanistycznych, Bożena Gabryel w obszarze nauk medycznych oraz Sławomira Chorążyczewska, nowa profesor sztuki. Z dziedziny nauk społecznych tytuły profesorskie otrzymali Krzysztof Koppek, Piotr Pinior, Marcin Szwed, Aleksander Witosz i Andrzej Zybertowicz, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy.
Zmiana decyzji w sprawie Zybertowicza
W maju 2019 roku Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów zdecydowała, że Andrzej Zybertowicz nie otrzyma tytułu profesorskiego. „Środowisko naukowe stanęło na wysokości zadania. Wczoraj Komisja do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych odmówiła przyznania tytułu profesora panu Andrzejowi Zybertowiczowi”– informował wówczas na Facebooku filozof prof. Tadeusz Gadacz. Podawał, że ja przyznaniem mu profesury było 11 członków, a 26 przeciw. Wątpliwości budziła książka z 2015 roku oraz poziom dyskursu naukowego.
Zmiana w tej kwestii nastąpiła w listopadzie 2021 roku. Złożono odwołanie od poprzedniego rozstrzygnięcia. Nową decyzję przekazał w rozmowie z „Forum Akademickim” były wiceprzewodniczący Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, a obecnie szef Rady Doskonałości Naukowej prof. Grzegorz Węgrzyn. Recenzje kwestionujące dorobek naukowy Zybertowicza określił jako „bardzo zdawkowe”. – Te recenzje nie powinny być przyjęte, to oczywiste. W Centralnej Komisji zdecydowano o wysłaniu listu do rektora w tej sprawie. Uczelnia nie skorzystała z możliwości żądania nowych recenzji – tłumaczył.
Czytaj też:
Andrzej Zybertowicz vs Monika Olejnik. Burzliwy program zakończony nietypowym podliczeniem