Obecny synod, rozpoczęty przez papieża Franciszka, jest inny niż wszystkie. Zazwyczaj w tego typu debatach, których celem jest omówienie działalności Kościoła katolickiego, uczestniczą tylko biskupi i najwyżsi hierarchowie. Tym razem do udziału w Synodzie 2021-2023 są zapraszane także osoby świeckie, nawet innych wyznań lub nie wyznające żadnej wiary, które chciałyby swoją radą pomóc Kościołowi.
– Papież Franciszek mówi: nie zobaczymy tego, jak jesteśmy postrzegani jako Kościół, system, instytucja, jeśli nie będą w tym procesie uczestniczyć ludzie, którzy są poza Kościołem – tłumaczy Tomasz Terlikowski, dodając że np. warszawscy biskupi spotkali się z grupą „Wiara i tęcza”, skupiającą chrześcijan LGBT+.
Ta informacja ucieszyła Magdę Mołek, popularną dziennikarkę i youtuberkę, która nie kryje, że odeszła od Kościoła katolickiego, a ostatnio kilkukrotnie wypowiadała się krytycznie o polskich księżach.
– Jednym z głównych zarzutów w komentarzach pod moim programem o grzechach polskiego Kościoła było to, że jako osoba, która jest od tylu lat poza systemem, nie mam prawa wypowiadać się w tym temacie, ponieważ nic o tym nie wiem – mówi dziennikarka.
Czytaj też:
Magda Mołek chwali kontrowersyjny świąteczny plakat: To złożenie życzeń z okazji wolnych dni
– A żeby zobaczyć całe spektrum, trzeba zrobić krok wstecz i mieć odpowiednią perspektywę. Więc może takie osoby jak ja, które są poza Kościołem i przyglądają mu się pod innym kątem, wniosłyby jakąś wartość do tej dyskusji – podkreśla Magda Mołek.
Ta otwartość dziennikarki skłoniła gospodarza programu do zadania ważnego pytania: czy gdyby biskup warszawski zaprosił krytyczną dziennikarkę do udziału w obecnym synodzie, to by się zgodziła i pojawiła na spotkaniu z hierarchami?
– Wątpię, żeby mnie zaprosił – odpowiada z uśmiechem Magda Mołek.
Podkreśla jednak, że warto rozmawiać, a dialog jest podstawą funkcjonowania społecznego. Dlatego jest gotowa przyjąć takie zaproszenie.
– To byłoby ciekawe przeżycie. Szczególnie, jeśliby na tym spotkaniu było szersze spektrum, jeśliby pojawiły się także osoby LGBT albo matki dzieci z niepełnosprawnościami, to wtedy ta synodalna rzeczywistość mogłaby dotknąć rzeczywistości prawdziwej – mówi Magda Mołek.
– I pan i ja chyba zdajemy sobie sprawę, jak bardzo polski Kościół w górze hierarchii jest oderwany od rzeczywistości, jak bardzo nie rozumie zmian i funkcjonuje dalej w swoim świecie – uważa rozmówczyni Tomasza Terlikowskiego.
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania całej rozmowy:
Scena Dialog, odc. 5. Tomasz Terlikowski i Magda Mołek
W dalszej części programu „Scena Dialog” Tomasz Terlikowski i Magda Mołek zastanawiają się m.in. czy i na jakich zasadach w dzisiejszej Polsce funkcjonuje „sojusz tronu z ołtarzem”, czyli władzy świeckiej z Kościołem.
– Czy to tron czerpie z ołtarza, czy odwrotnie? Czy nie jest tak, że prawicowa władza, niekoniecznie bardzo chrześcijańska w konkretnych decyzjach, może spokojnie rozgrywać Kościołem, bo on jest już bardzo słaby? – zastanawia się katolicki publicysta.
– Pierwszy przykład z brzegu: 1 miliard 400 mln zł rocznie, które idą z budżetu na nauczanie religii w szkołach, na którą chodzi coraz mnie osób. Nie powinniśmy już wydawać tych pieniędzy – kontruje antyklerykalna dziennikarka.
– Nas po prostu na to nie stać. Zakres prac, które musi wykonać regularny nauczyciel polskiego czy fizyki jest nieporównywalnie większy niż mają ksiądz czy katecheta na religii. A oni nie podlegają kuratorium. Po co nam religia w szkole, skoro mamy kościoły? – pyta retorycznie Magda Mołek w programie „Scena Dialog”.
Premiera nowych odcinków programu „Scena Dialog – Tomasz Terlikowski i goście” w każdy czwartek o godz. 18:30 tylko na Wprost.pl. Program dostępny dla subskrybentów „ Wprost”.
Jak uzyskać dostęp do treści przeznaczonych tylko dla subskrybentów?
W subskrypcji otrzymasz wiele korzyści niedostępnych w innych sposób:
nieograniczony dostęp do najlepszych artykułów „Wprost” pisanych m.in. przez:
Joannę Miziołek, Elizę Olczyk, Szymona Krawca, Jakuba Mielnika i innych cenionych autorów;
dostęp do programu Tomasza Terlikowskiego „Scena Dialog”;
w każdy piątek cyfrowe wydanie tygodnika „Wprost” – ponad 200 stron do czytania;
dostęp do archiwum „Wprost” z wydaniami od 1998 roku.
Zapraszamy do wybrania subskrypcji na stronie:
cyfrowy.wprost.pl
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.