19 stycznia o godz. 11 rozpocznie się rozprawa TK dotycząca konstytucyjności możliwości oceny statusu polskich sędziów dokonywanej przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wniosek w tej sprawie złożył Zbigniew Ziobro. Przewodniczącym składu orzekającego będzie Stanisław Piotrowicz, a sprawozdawcą wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński. Skład uzupełnią Krystyna Pawłowicz, Wojciech Sycz oraz Andrzej Zielonacki.
Sprawa dotyczy Krajowej Rady Sądownictwa. Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził na początku listopada 2021 r., że KRS została powołana przy nieodpowiedniej ingerencji polskich władz. To miało stanowić naruszenie artykułu szóstego Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który mówi o tym, że każdy ma prawo do „sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą”.
TK rozpatrzy wniosek Ziobry ws. oceny statusu polskich sędziów przez ETPC
ETPC orzekł w listopadzie, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego nie jest niezależnym i niezawisłym sądem. Polska miała naruszyć art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, gwarantujący prawo do rzetelnego procesu sądowego. Wyrok zapadł po skardze dwójki polskich sędziów Moniki Dolińskiej-Ficek i Artura Ozimka, którzy ubiegali się o stanowiska sędziowskie, ale nie otrzymali na rekomendacji KRS. Odwołanie do Sądu Najwyższego nie przyniosło zmiany decyzji.
Wyrok TK może nie zostać uznany w Europie, a wszystko z powodu sędziego Muszyńskiego, który jest tzw. sędzią dublerem, wybranym do Trybunału Konstytucyjnego na już zajęte miejsce. Według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wyroki polskiego TK z udziałem dublerów są „nie-wyrokami” i nie mają żadnej mocy prawnej.
Czytaj też:
Ziobro zapowiada kolejny wniosek do TK. „Zgodzili się na to Tusk i Kopacz”