Rady Programowej na razie nie ma, ale liderzy LiD zastanawiają się nad tym, jak "zagospodarować" byłego prezydenta, który deklaruje, że chce wspierać politycznie porozumienie centrolewicy.
"Jeżeli taka Rada powstanie i będzie rzeczywiście mogła sformułować mocny program na kolejne wybory, jestem gotowy" - powiedział były prezydent w poniedziałek w TVN24.
Pytany, czy mógłby również zostać premierem, powiedział, że nie może tego wykluczyć, bo teoretycznie jest to możliwe, jednak - jak zastrzegł - nie ma żadnych planów w tej mierze.
"Mój plan jest taki, by LiD rozwinąć, żeby wyszedł na te 20, czy 20 parę procent poparcia, bo moim zdaniem on może mieć takie poparcie" - podkreślił Kwaśniewski.
Jak dodał, chciałby też pomóc "w różnych konfiguracjach różnym ruchom, które wyrażają opinie społeczeństwa w danej sprawie i mogłyby wesprzeć LiD, jak również znaleźć tam swój wyraz i wpłynąć na program koalicji".
"Dlatego ta Rada Programowa jest tak ważna, bo ci ludzie mogliby się tam spotykać i byśmy rozmawiali na przykład o kwestiach mniejszości, kobiet czy kwestiach edukacji" - zaznaczył Kwaśniewski.
Szef SLD Wojciech Olejniczak przypomniał w poniedziałkowej rozmowie z PAP, że to on dwa tygodnie temu zaproponował, by Kwaśniewski stanął na czele Rady Programowej LiD. Dodał, że ma zamiar rozmawiać w poniedziałek na ten temat z byłym prezydentem.
Bardziej wstrzemięźliwy wobec osoby Kwaśniewskiego jest przewodniczący SdPl Marek Borowski. Pytany przez PAP, czy widzi byłego prezydenta w roli szefa Rady Programowej LiD, odparł, że na razie nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia. "To jest jeden z wariantów, ale na razie nie był szczegółowo rozważany" - zaznaczył.
Borowski podkreślił jednak, że chciałby, aby rola Kwaśniewskiego w ramach LiD była "bardziej określona".
Według szefa Partii Demokratycznej - demokraci.pl Janusza Onyszkiewicza, liderzy LiD ustalili, że powstający obecnie program LiD ma być konsultowany z byłym prezydentem.
Onyszkiewicz zaznaczył w rozmowie z PAP, że powstanie Rady Programowej wymagałoby dyskusji w ramach działającego Komitetu Porozumiewawczego, a następnie konsultacji z organami statutowymi poszczególnych partii tworzących Lewicę i Demokratów: SLD, SdPl, Partii Demokratycznej i Unii Pracy.
pap, ss