Ukraina jest drugim największym producentem energii jądrowej w Europie. Na terenie tego kraju pracuje aż 15 reaktorów jądrowych. Liderem europejskim pod tym względem jest Francja.
Poniżej znajdziesz informację na temat komunikatu Państwowej Agencji Atomistyki z 28 lutego. W środę 2 marca PAA wydała kolejne komunikaty.
Wojna na Ukrainie a promieniowanie nad Polską. Jest komunikat PAA
W poniedziałek po południu Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała, że w Polsce nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia. „PAA na bieżąco analizuje dane otrzymywane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. Na podstawie aktualnych danych PAA informuje, że obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska” – napisano w oficjalnym komunikacie.
Kolejne komunikaty dotyczące promieniowania PAA wydawała we wtorek 1 marca.
W niedzielę 27 lutego odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Europejskiej Grupy Regulatorów Jądrowych z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego SNRIU. W spotkaniu brał udział również wiceprezes PAA.
Podczas rozmów strona Ukraińska mogła przedstawić, jak wygląda sytuacja związana z materiałami i obiektami jądrowymi na jej terenie. Przedstawiciele SNRIU przyznali, że utracili dostęp do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Podkreślili również, że w związku z wojną z Rosją istnieją zagrożenia dla elektrowni jądrowych i innych obiektów z materiałami jądrowymi i odpadami.
Efektem spotkania było wezwanie Rosji do „natychmiastowego zaprzestania bezprawnych działań w celu przywrócenia kontroli ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego nad obiektami i materiałami jądrowymi, zgodnie z międzynarodowymi wymogami bezpieczeństwa”.