Jednak Putin potwierdził znane negatywne stanowisko swego kraju w tej kwestii. Moskwa uważa, że plany instalacji tarczy w Polsce i w Czechach zakłócą równowagę strategiczną w Europie.
Po spotkaniu z Putinem Rice zapowiedziała, że USA nie pozwolą Rosji zawetować planów umieszczenia w Europie elementów tarczy antyrakietowej.
"USA muszą mieć możliwość wykorzystywania techniki w celu obrony i zamierzają to robić. Nie sądzę, aby można było się spodziewać, że Stany Zjednoczone pozwolą na czyjeś weto w sprawie amerykańskiego bezpieczeństwa. Lecz chcemy załatwić tę sprawę w drodze współpracy" - podkreśliła Rice.
Rosja wcześnie zapowiedziała już podjęcie odpowiednich kroków w odpowiedzi na plany budowy baz amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Jednym z nich ma być wyjście z układu o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie (ang. CFE).
Według uczestniczącego w spotkaniu szefa dyplomacji rosyjskiej Siergieja Ławrowa Putin i Rice zgodzili co do "konieczności obniżenia tonu w publicznych polemikach i skoncentrowania się na konkretnych sprawach".
"Strona amerykańska podkreśliła, że stosunki rosyjsko- amerykańskie nie powinny być zakładnikami kampanii wyborczych, a prezydent Putin podtrzymał to stwierdzenie" - powiedział Ławrow.
W przyszłym roku będą w obydwu krajach wybory prezydenckie.
Putin i Rice doszli do porozumienia w sprawie poszukiwania możliwego do zaakceptowania rozwiązania sprawy Kosowa, lecz nie osiągnęli przełomu w kwestii statusu tej prowincji Serbii.
"Zgodzono się na poszukiwanie takiego rozwiązania kwestii Kosowa, które będzie do zaakceptowania dla wszystkich stron, lecz na razie go nie widać" - powiedział Ławrow po zakończeniu spotkania Putin-Rice w Nowo-Ogariewie, podmoskiewskiej rezydencji prezydenta.ab, pap