Dziennikarze z grupy Bellingcat zwracają uwagę, że w ciągu pierwszych trzynastu dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę liczba zgonów wśród ludności cywilnej gwałtownie wzrosła. „Odnotowano wiele możliwych do zweryfikowania przypadków użycia amunicji kasetowej na obszarach miejskich” – informują reporterzy na swojej stronie internetowej.
Wojna na Ukrainie. Dowody na użycie amunicji kasetowej
Według grupy Bellingcat w ostatnich tygodniach broni kasetowa została użyta w pobliżu szkół, szpitali i na terenach mieszkalnych ukraińskich miast, takich jak Charków, Odessa i Chersoń. Reporterzy zaznaczają, że często miało to miejsce z dala od celów wojskowych. Dziennikarzom śledczym dało się zidentyfikować kilka rodzajów amunicji kasetowej używanej w atakach na ukraińskie wsie, miasteczka i miasta.
Do tej pory udało im się udokumentować jeden przypadek zrzucenia amunicji kasetowej z samolotu, w Zatoce w pobliżu Odessy. Jak wskazali wykorzystano w tym przypadku bombę RBK-500. Większość pozostałej zidentyfikowanej amunicji to pociski wystrzeliwane z rakiet ziemia-ziemia.
Czym jest amunicja kasetowa?
Jak wyjaśnia Bellingcat, amunicja kasetowa to rodzaj bomby, która rozrzuca nad celem dużą liczbę mniejszych pocisków, które następnie rozprzestrzeniają się nad dużym obszarem i dopiero wówczas eksplodują. Używanie tego rodzaju broni znacznie zwiększa liczbę potencjalnych ofiar. Z tego powodu amunicja kasetowa jest często krytykowana jako broń, która stanowi „bezpośrednie zagrożenie dla ludności cywilnej podczas konfliktu”, oraz dlatego, ze może powodować „długotrwałe” problemy, jeśli mniejsze pociski nie eksplodują przy pierwszym uderzeniu.
Broń zakazana w wielu krajach
Używanie broni kasetowej jest zakazane w ponad stu państwach (podpisały one Konwencję o broni kasetowej). Pod umową nie podpisały się jednak ani Rosja, ani Ukraina. Rosjanie używali już tego rodzaju broni we wschodniej Ukrainie w 2014 r. i stosowali ją w Syrii.
Czytaj też:
Wojna Rosja – Ukraina. Wołodymyr Zełenski: Osiągnęliśmy już strategiczny punkt zwrotny