Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie podał, że od 8 kwietnia kończy działalność punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy w stołecznym Centralnym Ośrodku Sportu Torwar. Powodem jest wyraźny spadek napływu migrantów zza wschodniej granicy. Uchodźcy przybywający do Warszawy będą obecnie kierowani do zorganizowanych miejsc zakwaterowania prowadzonych przez wojewodę.
Punkt wydawania pomocy humanitarnej zostanie przeniesiony do magazynu stołecznego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Od początku funkcjonowania punktu recepcyjnego na Torwarze schronienie i pomoc uzyskało ponad 5,3 tys. osób. Łącznie na Mazowszu funkcjonuje 460 punktów zakwaterowania dla osób uciekających z Ukrainy przed wojną. Z ponad 30 tys. miejsc wolna jest ponad połowa.
Wojna na Ukrainie. Wolontariusze pracowali w punkcie recepcyjnym na Torwarze
W środę Konstanty Radziwiłł spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz służbami zaangażowanymi w działania w hali COS Torwar i podziękował im za współpracę, oraz okazane serce potrzebującym. Wojewoda mazowiecki szczególne wyrazy uznania przekazał na ręce wolontariuszy. Od początku funkcjonowania punktu bieżące działania każdego dnia wspierało ok. 300 wolontariuszy z ponad 20 organizacji pozarządowych i grup ochotników.
Dodatkowo Radziwiłł oddelegował do pracy na COS Torwar 17 osób z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i służb zespolonych. Wojewoda zadeklarował, że niezależnie od zmian organizacyjnych wszystkim uchodźcom zostanie udzielona pomoc, a nikt nie zostanie pozostawiony bez opieki.
Wojna Rosja – Ukraina. Spada liczba uchodźców, którzy korzystają z punktu recepcyjnego
W punkcie recepcyjnym na Torwarze zorganizowano 500 miejsc dla potrzebujących, którzy na miejscu uzyskali niezbędną pomoc medyczną, psychologiczną oraz informacje dotyczące pobytu i zakwaterowania w Polsce. W ostatnich dniach liczba osób korzystających z noclegu spadła do ok. 100.
Raport Wojna na Ukrainie
Otwórz raport
W punkcie przyjmowano i segregowano dary, które później były przekazywane osobom przebywającym na COS Torwar oraz wydawane były paczki żywnościowe migrantom uciekającym przed wojną, którzy przebywali poza punktem. Dodatkowo wydawano też paczki żywnościowe, artykuły pierwszej potrzeby i odzież uchodźcom z całej Warszawy. Paczki trafiły do ponad 2,8 tys. potrzebujących.
Czytaj też:
Prezydent Warszawy w kontrze do własnej partii i Tuska. „Trzaskowski już wygrał w tej wojnie”