Sytuacja przy granicy polsko-białoruskiej daleka jest od spokojnej. Tylko w maju odnotowano już 654 próby nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Od początku roku takich prób było 5 073. Straż Graniczna każdego dnia donosi o przypadkach wejścia na terytorium Polski z Białorusi wbrew przepisom. Przy granicy często dochodzi także do incydentów – a migrantów po stronie białoruskiej kilkukrotnie obrzucała kamieniami polskie patrole.
Granica polsko-białoruska. Budowa zapory
Obecnie w regionie trwa budowa bariery. Prace prowadzone są jednocześnie na kilku odcinkach granicy. Kolejne elementy ogrodzenia powstają między innymi na terenie podległym placówkom Straży Granicznej w Kuźnicy, Mielniku, Narewce, Michałowie oraz Białowieży.
19 maja Straż Graniczna przekazała, że wykonawcy są gotowi do przekazania w najbliższym czasie ukończonych odcinków. Przęsła zamontowane są na długości prawie 90 km. Powstało już 90 proc. drogi technicznej wzdłuż bariery. Ostatecznie inwestycja ma zostać skończona w czerwcu 2022 roku.
Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych informował, że „obecnie granica polsko-białoruska jest najpilniej strzeżonym odcinkiem granicy zewnętrznej UE”. „Nielegalne przekroczenie granicy z Białorusi do Polski będzie jeszcze trudniejsze” – stwierdził Stanisław Żaryn.
Bariera będzie miała ponad pięć metrów wysokości. Całość będzie zwieńczona zasiekami z drutu kolczastego. Pod zaporą nie będzie się też można przekopać, bo od razu skończy się to interwencją polskich służb. Perymetria zapewniać ma precyzyjny sygnał i obecność Straży Granicznej w ciągu 5-10 minut.
Czytaj też:
Którędy przebiega granica Polski? Pojawiły się spore kontrowersje