Otrzymał Pan pierwszą nagrodę Orłów Wprost w kategorii „Samorządowiec” za sprawne zarządzanie województwem podlaskim. Jak Pan przyjął to wyróżnienie?
Jest to w moim odczuciu nagroda dla całego zarządu województwa, dla radnych sejmiku, czyli całego Samorządu Województwa Podlaskiego. Ja ją jedynie odbieram jako reprezentant województwa. Sam, w pojedynkę, nie byłbym w stanie sprawnie zarządzać województwem. To zasługa i praca nas wszystkich. Dobra współpraca w zarządzie i sejmiku przynosi efekty. Cieszę się, że inni to widzą i doceniają. I w imieniu nas wszystkich dziękuję.
Na szybkie tempo rozwoju i wysoką pozycję Podlaskiego wskazał również Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda podczas niedawnej wizyty w Białymstoku.
Tak, pan minister zauważył, że nasz region jest doskonałym dowodem na to, w jaki sposób można dobrze wykorzystywać i inwestować środki europejskie. Ocenił, że jesteśmy jednym z tych województw, w których fundusze unijne wykorzystywane są najlepiej. Dołożymy wszelkich starań, aby utrzymać to tempo.
Na pewno jednym z etapów tej drogi jest Kontrakt Programowy, jaki Podlaskie podpisało z rządem 16 maja.
Tak, podpisanie tego dokumentu jest niezwykle istotne, ponieważ umożliwia rozpoczęcie formalnych negocjacji z Komisją Europejską na temat programu regionalnego na lata 2021-2027. To dla naszego województwa ogromny krok naprzód. Cieszymy się, że jesteśmy coraz bliżej otrzymania funduszy wspierających dalszy rozwój Podlaskiego.
A mamy nad czym pracować, bo będziemy mieli naprawdę duże środki do dyspozycji – ponad 1,25 mld euro. To więcej o blisko 40 mln euro niż w tej perspektywie 2014-2020. Taki budżet pozwoli nam na zrealizowanie jeszcze większej liczby przedsięwzięć. Te pieniądze będą pracowały na rzecz naszych mieszkańców.
W ramach Kontraktu Programowego uzgodniliśmy również pakiet przedsięwzięć priorytetowych, istotnych z punktu widzenia rozwoju regionu: począwszy od inwestycji wspierających przedsiębiorców, poprzez inwestycje ukierunkowane na przeciwdziałanie zmianom klimatycznych, aż po przedsięwzięcia wychodzące naprzeciw istotnym potrzebom społecznym, w tym inicjatywom społeczności lokalnych.
Przy okazji podpisania kontraktu minister zainaugurował w Białymstoku Akademię Funduszy. Jaki był cel tego wydarzenia?
Byliśmy pierwszym województwem, do którego przyjechali przedstawiciele rządu, aby przekazać, co czeka makroregion Polski Wschodniej w nowej perspektywie finansowej. To zaszczyt, że zostaliśmy wybrani właśnie na inaugurację tego wydarzenia. W trakcie Akademii samorządowcy z całego Podlaskiego poznali między innymi plan realizacji Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027, zakres wsparcia regionu i całego makroregionu.
Kontynuacja tego programu dla Polski Wschodniej to również w części Pana zasługa.
To zasługa całej Komisji ds. Polski Wschodniej przy Związku Województw RP, której mam przyjemność przewodniczyć. Wspólnie z marszałkami wschodnich województw intensywnie zabiegaliśmy o to, by program dla Polski Wschodniej był kontynuowany w nowej perspektywie. Przy wsparciu ze strony rządu udało się osiągnąć ten cel. Program jest dla naszych regionów ważnym narzędziem w realizacji istotnych inwestycji oraz wzmacnianiu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki. Przypomnę tylko, że jego budżet wyniesie 11,4 mld zł.
Przed nami więc duże wyzwania, wiele pracy, ale przy współudziale ambitnych i kreatywnych mieszkańców Podlaskiego: przedsiębiorców, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, nauki i wielu innych sektorów liczę, że będą to bardzo dobre, satysfakcjonujące lata pracy, które przyniosą wiele korzyści Podlaskiemu.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.