W środę w Senacie trwają prace nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, którą w ubiegłym tygodniu uchwalił Sejm. Przewiduje ona między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej i powołanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Przyjęcie projektu ma doprowadzić do odblokowania przez Komisję Europejską polskiego Krajowego Planu Odbudowy, który jest podstawą do wypłaty dla naszego kraju środków z unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii. Posiedzenie Senatu odbywa się dzień przed przyjazdem do Warszawy szefowej KE Ursuli von der Leyen, która ma ogłosić akceptację KPO.
Ustawa o SN w Senacie. Opozycja chce ją „naprawić”
O godz. 10 zebrały się komisje, a godz. 16 ustawą ma zająć się cały Senat. Opozycja uważa, że zaakceptowanie KPO nie oznacza, że pieniądze do Polski popłyną, i zamierza „naprawić” ustawę, która wyszła z Sejmu. – Nasze poprawki zakładają przywrócenie sędziów do orzekania, wejście w skład nowej Izby sędziów z 7-letnim stażem w SN oraz brak możliwości zasiadania w SN członków Izby Dyscyplinarnej. Wszystkie uwagi są uzgodnione pomiędzy partiami demokratycznymi – poinformował senator PSL Kazimierz Michał Ujazdowski.
PiS poprawia projekt, który uchwalił
Zmiany w ustawie chce też wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. Wicemarszałek Senatu i szef senackiego klubu partii rządzącej Marek Pęk poinformował, że jego ugrupowanie zgłosiło dwie poprawki. „Pierwsza typowo redakcyjna, druga doprecyzowująca kwestie rozliczeń środków budżetowych z zw. z likwidacją ID SN. Poprawka uzyskała poparcie Komisji” – przekazał na Twitterze.
Apel do opozycji
Jednocześnie skrytykował poprawkę zgłoszoną przez opozycję. „Poprawka większości senackiej o usuwaniu sędziów ID SN jest sprzeczna z art. 180 Konstytucji RP” – ocenił. „Apeluję do senatorów o powagę i ograniczenie się do poprawek legislacyjnych. Nie burzcie kompromisu wypracowanego w Sejmie!” – napisał Pęk.
Rządząca w Senacie opozycja najpewniej przyjmie proponowane przez siebie poprawki, ale zapewne zostaną one odrzucone większością PiS, gdy ustawa wróci do Sejmu.
Czytaj też:
Andrzej Duda o zmianach w ustawie o SN. „Trzeba to było przeciąć”