Pokolenie osób żyjących w okresie PRL, nauczone trudną historią, często nie wyrzuca starych mebli czy pamiątek. Niektóre przedmioty z tamtych czasów mogą być wiele warte, a zainteresowanie nimi wykazują kolekcjonerzy i pasjonaci epoki.
Pamiątki z okresu PRL
Oprócz mebli, zdecydowanie najczęściej poszukiwane są plakaty znanych twórców. W okresie PRL najpopularniejszymi plakaciarzami byli: Jan Lenica, Henryk Tomaszewski, Franciszek Starowieyski czy Waldemar Świerzy. Grafiki tych twórców mogą być warte nawet kilka tysięcy złotych.
Szczególnie poszukiwany w ostatnim czasie jest plakat do filmu „Piękność nocy” z 1955 roku w reżyserii René Clair. Na ten moment jest wyceniany na około 1200 zł. Warto przejrzeć swoje zbiory i zgłaszać do galerii sztuki ws. wyceny, bo wartość niektórych pozycji może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Pocztówki z wakacji
Do pożądanych reliktów przeszłości należą także pocztówki autorstwa polskiej malarki Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej. Zamorska była popularną portrecistką w latach 70. i 80. Największą popularność przyniósł jej cykl obrazów „Dzieci świata”, gdzie przedstawiała motywy macierzyństwa.
Jak znalazła się na pocztówkach? Krajowa Agencja Wydawnicza zamieściła reprodukcje obrazów na kartkach, które szybko stały się bardzo popularne. Małe repliki dzieł sztuki ozdabiały mieszkania, kalendarze i zeszyty. Kilkadziesiąt lat później, wartość pojedynczej kartki sięga stu złotych.
Należy pamiętać, że zarówno kartki jak i plakaty powinny być w dobrym stanie, bez zagnieceń i zażółceń.
Czytaj też:
Ślepe kuchnie i wątpliwy czar stołówek zakładowych. Tak wyglądały absurdy kulinarne w PRL