Dobiega końca budowa 187-kilometrowej zapory na granicy polsko-białoruskiej. Komendant Główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga poinformował w ubiegłym tygodniu, że prace powinny zakończyć się do 15 lipca. Mur składa się z wysokich na 5 m przęseł, zwieńczonych zwojami drutu ostrzowego. Na jesieni powinno być gotowe zabezpieczenie elektroniczne zapory, czyli system kamer i czujników.
Komendant SG przekonywał podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji, że już teraz widać efekty inwestycji. Jak wskazał, w 2021 r. odnotowano blisko 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, natomiast do połowy bieżącego roku odnotowano już tylko niecałe 6 tys. prób. Dodał, że większość z nich miała miejsce w marcu i kwietniu, czyli przed postawieniem przęseł wzdłuż całej długości granicy.
Kryzys na granicy. Białoruś skarży się na Polskę
Tymczasem, w związku z budową zapory Białoruś poskarżyła się na Polskę na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podczas wystąpienia w Nowym Jorku szefowa Centralnego Biura Dyplomacji Wielostronnej białoruskiego MSZ Irina Wieliczko wezwała Warszawę do zburzenia muru – poinformowała państwowa, białoruska agencja BełTA.
– Puszcza Białowieska, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ma wyjątkowe znaczenie dla bioróżnorodności nie tylko Białorusi, ale także ekosystemów całej Europy Środkowo-Wschodniej. Ochrona tego dziewiczego lasu, jego ekosystemu, dziedzictwa kulturowego i naturalnego Puszczy Białowieskiej zawsze była priorytetem dla rządu. Las ten przyciągnął uwagę ekologów z całego świata – powiedziała, cytowana przez państwową agencję. – Dlatego dziś szczególnie niepokoją nas poczynania polskich władz, które 30 czerwca zapowiedziały zakończenie budowy pięciometrowego muru na terenie pasu transgranicznego – oświadczyła.
Mińsk wzywa do zburzenia muru
Wieliczko wezwała Polskę do „zaprzestania nadużywania swojej pozycji terytorialnej jako kraju sąsiedniego”, „powrotu do wypełniania zobowiązań międzynarodowych”, oraz „zburzenia muru, który negatywnie wpływa na ekosystem i cały region europejski”.
Czytaj też:
Kolejne manewry rosyjsko-białoruskie. Cała noc wypełniona lotami myśliwców