Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała właśnie coroczny raport, dotyczący naruszenia praw dzieci podczas konfliktów zbrojnych na całym świecie. Z dokumentu wynika m.in., że w ubiegłym roku siły zbrojne Izraela spowodowały śmierć 78 palestyńskich dzieci oraz kalectwo u kolejnych 982.
Najwięcej dzieci zabito w wyniku bombardowań
Większość dzieci zginęła w Strefie Gazy na terenie Autonomii Palestyńskiej w wyniku izraelskich bombardowań. Natomiast kilkanaścioro dzieci na Zachodnim Brzegu Jordanu zostało zastrzelonych, głównie podczas demonstracji.
W raporcie napisano również, że dwoje izraelskich dzieci zginęło na skutek wybuchów rakiet, wystrzelonych przez Palestyńczyków.
„Jeśli sytuacja powtórzy się w 2022 roku.”..
Te wstrząsające dane spowodowały, że ONZ rozważa wpisanie Izraela na tzw. czarną listę. Jak zapowiedział sekretarz generalny Antonio Guterres stanie się tak, jeżeli skala przemocy wobec najmłodszych Palestyńczyków nie zmniejszy się w tym roku.
– Jestem zszokowany liczbą dzieci, zabitych i okaleczonych przez siły izraelskie podczas działań wojennych, nalotów na gęsto zaludnione obszary oraz poprzez używanie ostrej amunicji w trakcie operacji [realizowanych przez -red.] organy ścigania (...) Jeśli sytuacja powtórzy się w 2022 r., bez znaczącej poprawy, Izrael powinien zostać wciągnięty na listę – oświadczył Guterres.
ONZ weryfikuje zgłoszenia
Jak wynika z informacje zebranych przez organizację Defence for Children International – Palestine (pol. Międzynarodowa Obrona Dzieci – Palestyna) z siedzibą w Genewie, w tym roku siły izraelskie zabiły co najmniej 15 palestyńskich dzieci.
Czarna lista ONZ ma na celu wywarcie presji na państwa i grupy zbrojne, które na skutek prowadzonych przez siebie działań są odpowiedzialne za śmierć albo kalectwo dzieci.
Warto dodać, że nie wystarczą same zgłoszenia w tej sprawie – ONZ musi je jeszcze zweryfikować. Dotychczas Izrael nigdy nie figurował we wspomnianym dokumencie.
Najwięcej dzieci zginęło w Afganistanie
Według tegorocznego raportu ONZ, najwięcej dzieci – tj. 626 – zabito w Afganistanie. Wysokie miejsca w tym wstrząsającym zestawieniu zajął również Jemen, Syria, Demokratyczna Republika Konga oraz Somalia.
Ogółem, w 2021 r. potwierdzono śmierć 2515 dzieci oraz okaleczenie 5555 podczas konfliktów zbrojnych na całym świecie.
Czytaj też:
Izrael ma nowego premiera. Polsce zarzucał udział w Holokauście, a Morawieckiemu antysemityzm