HIMARS to system artylerii rakietowej wysokiej mobilności. Ta lekka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet, zamontowana zwykle na podwoziu opancerzonej ciężarówki, potrafi ostrzeliwać cele odległe nawet o 300 kilometrów. – Wyrzutnie HIMARS, które dostarczyli nam nasi zachodni partnerzy, już przysporzyły rosyjskim okupantom wiele problemów. Ich składy amunicji płoną jeden po drugim, wywołując panikę – powiedział doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz w programie telewizyjnym „Feygin Live”. Jego wypowiedź cytuje agencja Ukrinform.
Arestowycz oceniał, że wyrzutnie HIMARS zmieniły zasady gry na polu bitwy. Jak poinformował, siły ukraińskie w ciągu jednego dnia zaatakowały magazyny amunicji w samozwańczych republikach w Doniecku i Ługańsku, a także w obwodzie chersońskim. – Również naszym bohaterom udało się skutecznie trafić wroga w Ługańsku, gdzie ten postanowił umieścić swój personel w budynku naszej jednostki wojskowej – poinformował.
– W rozmowach okupantów, które słyszymy, według informacji wywiadu, ich stan jest bliski paniki. Ogromne straty, a oni nie wiedzą, co z tym zrobić – dodał ukraiński polityk. Stwierdził też, że HIMARS powoduje "kolosalne" straty wśród Rosjan, którym trudno jest pozyskać nowe siły do walki.
Ukraińcy pokazali HIMARS w akcji
Dostarczenie systemów HIMARS na Ukrainę minister Ołeksij Reznikow ogłosił już 23 czerwca. Była to pierwsza transza, ale Stany Zjednoczone zapowiedziały wówczas, że będą kolejne. Systemy HIMARS służą do ostrzeliwania miejsc, w których skoncentrowana jest artyleria wroga, w których znajdują się systemy obrony przeciwlotniczej, a także transportów wojskowych, pojazdów bojowych i transporterów opancerzonych. Mogą też służyć jako wsparcie dla własnych jednostek.
We wtorek 5 lipca Generalne Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy zaprezentowało w aplikacji Telegram 2-minutowe nagranie, pokazujące wspomnianą wyrzutnię a działaniu. Jak przekazano, wystrzelone na filmie pociski wsparły ukraińskie wysiłki w walkach toczonych w kierunku Zaporoża. Wcześniej Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena od początku urzędowania przeznaczyła dla Ukrainy na pomoc w zakresie bezpieczeństwa 6,3 mld dolarów, z czego 5,6 mld po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na ten kraj.
Raport Wojna na Ukrainie
Otwórz raport
Czytaj też:
Rosjanie spalili krowy żywcem, ukradli dojarkę. „Przynajmniej nasz traktor przyprowadził tu ruski czołg”