W czwartek 4 sierpnia do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został wezwany chargé d’affaires Białorusi Aliaksandr Chasnouski, któremu przekazano protest w związku z kontynuowaniem przez władze Białorusi represji wobec dziennikarzy oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Jak poinformował rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina, celem spotkania było wyrażenie stanowczego sprzeciwu wobec „trwających prześladowań skierowanych przeciwko dziennikarzom na Białorusi”.
„Ostatnimi przykładami tych nieakceptowalnych działań było skazanie 3 sierpnia 2022 r. Iryny Słaunikawej, dziennikarki Telewizji Polskiej, na karę pięciu lat więzienia oraz skazanie 13 lipca 2022 r. Kaciaryny Andrejewej, dziennikarki Telewizji Belsat, na karę ośmiu lat więzienia” – czytamy dalej.
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do polskiego MSZ. Stanowczy komunikat
W komunikacie przypomniano, że obecnie ponad 1250 osób na Białorusi ma status więźnia politycznego, a 29 dziennikarzy jest pozbawionych wolności, w tym przebywający w areszcie od marca 2021 roku Andrzej Poczobut.
„Skazywanie na wieloletnie kary więzienia dziennikarzy jest pogwałceniem praw człowieka i standardów międzynarodowych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej domaga się od władz Białorusi zaprzestania prześladowań wobec dziennikarzy, a także członków polskiej mniejszości na Białorusi oraz pozostałych przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych oraz oczyszczenia ich z politycznie motywowanych zarzutów, które w dalszym ciągu ciążą m.in. na prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys” – informuje Łukasz Jasina.
Czytaj też:
Charge d'affaires Białorusi wezwany do polskiego MSZ. Chodzi o skazanie dziennikarki TVP