Kilka miesięcy wcześniej Arnold Schwarzenegger obiecał, że we wrześniu odwiedzi obóz koncentracyjny Auschwitz wraz z Centrum Żydowskim w Oświęcimiu, aby zobaczyć na własne oczy, jak wyglądało życie w obozie. W czerwcu AJCF przyzna byłemu gubernatorowi Kalifornii i aktorowi nagrodę za walkę z nienawiścią.
Odebrał ją z rąk Simona Bergsona, syna ocalałych z Holokaustu i prezesa Auschwitz Jewish Center Foundation (AJCF). To właśnie jeden z ocalałych będzie mu towarzyszył podczas środowej wizyty.
Schwarzenegger w Auschwitz. „Na własne oczy widziałem, jak nienawiść wymknęła się spod kontroli”
„Jestem świadkiem zniszczenia wywołanego przez nazizm. Na własne oczy widziałem, jak nienawiść wymknęła się spod kontroli i dlatego dzielę się tymi bolesnymi wspomnieniami ze światem w nadziei, że w przyszłości uda się zapobiec takim tragediom. Wspieram Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i ich misję, aby Holokaust nigdy więcej się nie powtórzył” - powiedział w komunikacie Auschwitz Jewish Center Foundation, która organizuje to spotkanie.
Ojciec Schwarzeneggera w 1938 dobrowolnie wstąpił do NSDAP (niemieckiej partii nazistowskiej), która w latach 1933–1945 sprawowała w Niemczech totalitarną władzę. Rządy NSDAP charakteryzowały się terrorem politycznym, totalną inwigilacją, likwidacją opozycji i programem podboju Europy. Polityce podboju towarzyszyły ludobójstwa dokonywane w podbitych państwach (zwłaszcza w Polsce, gdzie zamordowano około sześciu milionów obywateli).
Arnold Schwarzenegger odwiedził były niemiecki obóz Auschwitz
W czerwcu Simon Bergson powiedział ABC News, że jest pod wrażeniem tego, jak w ciągu jednego pokolenia ci, którzy byli blisko partii nazistowskiej i Holokaustu, łączą się przeciwko zbrodniczym działaniom nazistów. Bowiem zarówno Bergson, jak i Schwarzenegger urodzili się pod koniec lat 40. w powojennej Austrii.
- Nienawiść jest czymś, o czym staramy się mówić młodym ludziom, ponieważ nie rodzimy się z nienawiścią – mówił wówczas.
Czytaj też:
Wyjątkowe wyróżnienie dla Zełenskiego. Prezydent Ukrainy „najbardziej wpływowym Żydem na świecie”