Według sondażu Social Changes dla portalu wpolityce.pl na czele stawki niezmiennie utrzymuje się Zjednoczona Prawica. Chęć oddania głosu na Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami deklaruje 37 proc. respondentów. Notowania obozu rządzącego wzrosły o 1 pkt proc. w porównaniu z badaniem przeprowadzonym pod koniec września.
Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska. Sojusz Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych popiera 30 proc. respondentów, czyli o 2 pkt. proc. więcej niż przed niespełna dwoma tygodniami.
Trzy ugrupowania tracą poparcie. Sondaż
Z kolei trzecie miejsce przypadło Polsce 2050 z poparciem na poziomie 9 proc. Ugrupowanie Szymona Hołowni zanotowało jednak spadek o 2 pkt. proc. Spadek odnotowała także czwarta w zestawieniu Konfederacja. Korwiniści i narodowcy mogą obecnie liczyć na 8 proc., czyli o jeden pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu. Sondaż nie przyniósł też dobrych wieści dla Lewicy. Środowisko Włodzimierza Czarzastego, Roberta Biedronia i Adriana Zandberga popiera obecnie 7 proc. respondentów, co oznacza spadek o 2 pkt. proc.
PSL pod progiem wyborczym
Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, w Sejmie nie znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe. Chęć oddania głosu na ludowców deklaruje niezmiennie 4 proc. badanych. W sondażu uwzględniono jeszcze Kukiz'15, które ma 2 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) oraz Porozumienie Jarosława Gowina, które popiera 1 proc. respondentów (bez zmian). Z kolei 2 proc. wskazało na „inne ugrupowanie”. W sondażu nie uwzględniono niezdecydowanych.
Spada deklarowana frekwencja
Deklarowana frekwencja wynosi obecnie 55 proc., czyli o 3 pkt. proc. mniej niż poprzednio.
Badanie zrealizowano w dniach od 30 września do 3 października 2022 roku, na panelu internetowym, na reprezentatywnej próbie 1081 osób.
Czytaj też:
Wynik tego sondażu nie ucieszy Donalda Tuska. Nie tylko wyborcy PiS-u mają „ale”