Wcześniej informowano o śmierci dwóch Hiszpanów i trzech żołnierzy kolumbijskich.
Jak wyjaśnił w niedzielę na konferencji prasowej minister obrony Hiszpanii Jose Antonio Alonso, eksplozję transportera opancerzonego "błękitnych hełmów" mógł spowodować zarówno samochód- pułapka, jak i zdalnie odpalany ładunek wybuchowy. Był to pierwszy atak na siły UNIFIL od zakończenia zeszłorocznej wojny między Izraelem a libańskim radykalnym szyickim ruchem Hezbollah.
Libańskie źródła policyjne podały, że nie wyklucza się, iż ataku dokonał terrorysta-samobójca, o czym świadczy znajdujący się na miejscu zdarzenia rozerwany przez eksplozję samochód. Wewnątrz auta, które miało fałszywe tablice rejestracyjne, znajdowały się ludzkie szczątki.
"Badamy teorię zamachu terrorystycznego. W ciągu ostatnich tygodni doszło do wielu incydentów destabilizujących sytuację w Libanie. Panował podwyższony stan zagrożenia i zaostrzyliśmy środki ostrożności" - podkreślał minister Alonso.
Według libańskich służb bezpieczeństwa, wybuch kompletnie spalił pojazd, w którym znajdowali się żołnierze, z których wszyscy wchodzili w skład hiszpańskiego kontyngentu wojskowego. Inny pojazd został poważnie uszkodzony.
Cytowany przez AFP hiszpański pułkownik, zastrzegający sobie anonimowość, powiedział, że zniszczone pojazdy znajdują się w dolinie między Mardżajun i Chijam, w pobliżu granicy z Izraelem. Na miejscu są żołnierze i lekarze UNIFIL-u.
Atak natychmiast potępił Hezbollah, według którego wybuch ma na celu destabilizację sytuacji w kraju. Również Izrael wyraził ubolewanie z powodu śmierci żołnierzy. Zamach skrytykowali także na wspólnej konferencji w Paryżu szefowie dyplomacji Francji i USA - Bernard Kouchner i Condoleezza Rice.
UNIFIL powołano na podstawie Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 1978 roku. Ich głównym zadaniem po wojnie Izraela z hezbollahami w 2006 roku jest nadzorowanie pokoju na pograniczu.
Obecnie siły te liczą ponad 13 tys. żołnierzy, w tym m.in. 2 500 Włochów, 2 000 Francuzów, 2 400 Niemców, 1 000 Hiszpanów. Polski kontyngent liczy 500 żołnierzy.
Od chwili powołania misji UNIFIL w 1978 roku, zginęło w niej 260 osób, w tym 250 żołnierzy.pap, ss