Przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin poinformował w mediach społecznościowych o wymianie jeńców między prorosyjskimi separatystami a Ukrainą. Obie strony przekażą sobie po 107 więźniów. Wspierany przez Rosję lider DRL zaznaczył, że 65 osób będzie pochodziło z Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.
„Wkrótce będą mogli przytulić swoich bliskich” – zaznaczył Puszylin w krótkim wpisie. Miejsce i czas planowanej wymiany nie zostało podane. Głosu w sprawie nie zabrali także na razie ukraińscy urzędnicy. Od początku wojny w Ukrainie wywołanej przez Rosję oba kraje dokonały kilku wymian więźniów.
Wojna w Ukrainie. Wymiany więźniów z Rosją
Poprzednia wymiana miała miejsce 29 października. Wymieniono po 50 osób. Wśród uwolnionych Ukraińców byli bojownicy pułku Azow, obrońcy Mariupola i Azowstalu, marynarz z Wyspy Węży oraz wojskowi, którzy dostali się do niewoli w strefie czarnobylskiej. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że do kraju wrócili wojskowi, którzy podczas pobytu w niewoli mieli znajdować się w „śmiertelnym niebezpieczeństwie”.
Inna wymiana miała miejsce 26 października. Wówczas Ukraińcy dostali 10 swoich żołnierzy. Rosjanie przekazali im także ciało amerykańskiego ochotnika Joshuy Alana Jonesa, który walczył po stronie Ukrainy. Kolejna wymiana miała miejsce 17 października, kiedy wymieniono 110 osób za 108. Do Rosji powróciło 38 wojskowych i 72 marynarzy z cywilnych statków. Wymiana miała mieć formułę 1:1, ale dwie kobiety odmówiły wyjazdu i zdecydowały się pozostać w Rosji.
Powrót jeńców z niewoli
Największa wymiana więźniów miała miejsce 22 września, kiedy Kijów zamian za 215 więźniów, w tym 108 żołnierzy pułku Azow i łącznie 188 obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu, oddał Moskwie 55 osób, w tym prorosyjskiego oligarchę i przyjaciela Władimira Putina – Wiktora Medwedczuka.
Czytaj też:
Zełenska świadkiem poruszających chwil. Bliscy odwiedzili dowódców Azowa w TurcjiCzytaj też:
Rosjanie chcą odbudować Mariupol. Rozpisali plan do 2035 roku