- Niemiecka minister obrony złamała poufność negocjacji z Polską ws. rozlokowania w naszym kraju niemieckich systemów Patriot – donosi „Bild am Sonntag”. W imię własnej popularności Christine Lambrecht miała pospieszyć się z publiczną deklaracją w tej sprawie
- Emmanuel Macron rozpętał burzę słowami o "gwarancjach bezpieczeństwa dla Rosji", które miałyby skłonić ją do zakończenia wojny w Ukrainie. Z napadniętego kraju płyną głosy krytyki
- Rada Unii Europejskiej w sobotę 3 grudnia poinformowała o ustaleniu górnego pułapu cenowego za rosyjską ropę naftową. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił te działania jako słabe i ostrzegał przed dalszą destabilizacją krajów Europy
- Prezydent Białorusi w sobotę 3 grudnia spotkał się w Mińsku z ministrem obrony Federacji Rosyjskiej Siergiejem Szojgu. Zapewniał, że Białorusini zrobią wszystko, co zostało ustalone z Moskwą
- Wojna pokaże Zachodowi siłę Rosji – miał przekonywać Putina rosyjski oligarcha i jego wieloletni przyjaciel Jurij Kowalczuk. „The Wall Street Journal” informuje o dużym wpływie rosyjskiego biznesmena na decyzję o ataku na Ukrainę
- Najnowsze zdjęcia satelitarne firmy Maxar pokazują, że Rosjanie wzmacniają swoją gotowość bojową w Mariupolu. Według BBC świadczyć ma o tym m.in. pokazana z lotu ptaka nowa baza okupantów
- Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę wywiady różnych krajów donosiły o planie wojny błyskawicznej, przygotowanym przez sztab Władimira Putina. Teraz brytyjski think tank twierdzi, że posiada dokumenty potwierdzające te założenia i odsłaniające szczegóły rosyjskiej strategii
„Dziewięć miesięcy temu Putin pragnął zniszczyć Ukrainę w ciągu kilku dni. Dziś jest szczęśliwy, że przejeżdża samochodem przez most, który dawno temu nielegalnie zbudował. Jego agresywne ambicje zmalały. Ukraina zapewni, że będą wciąż się kurczyć aż do momentu, kiedy zmieszczą się w granicach Rosji” – napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy na Twitterze.
W ten sposób Dmytro Kułeba odniósł się do nagrania z udziałem Władimira Putina, które jest szeroko komentowane.
Nagranie z Władimirem Putinem za kierownicą wzbudza podejrzenia. „Myślicie, że naprawdę tam był?”
Jak podaje rzecznik polskiego MSZ, podczas zaplanowanych rozmów omawiane mają być tematy dotyczące działalności OBWE, polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, a także wojny w Ukrainie.
twitter.com
twitter.com
twitter.com
Wołodymyr Zełenski w najnowszym przemówieniu odniósł się do kolejnego zmasowanego rosyjskiego ataku na ukraińskie miasta.
– Chcę podziękować siłom obrony powietrznej, naszym inżynierom energetycznym i naszym ludziom. Siły obrony powietrznej zestrzeliły większość (rosyjskich – red.) pocisków. Energetycy już rozpoczęli przywracanie światła. Nasi ludzie nigdy się nie poddadzą. Chwała Ukrainie! – powiedział Wołodymyr Zełenski.
fb.watch
twitter.com
We wtorek 6 grudnia minister Zbigniew Rau będzie uczestniczyć w spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie. Wśród najważniejszych tematów rozmów ministrów będzie nie tylko aktualny stan współpracy w ramach V4 i współpraca z Sojuszem Północnoatlantyckim, ale również omówiony zostanie problem agresji Rosji na Ukrainę i zagadnienie migracji na terytorium Unii Europejskiej.
Moskwa przekazała, że trzy osoby, które wchodzą w skład rosyjskiego personelu wojskowego, zostały zabite w wyniku rzekomego ataku, który miały przeprowadzić ukraińskie siły zbrojne na dwie rosyjskie bazy powietrzne. Cztery kolejne osoby zostały ranne. Z komunikatu, który opublikowało Ministerstwo Obrony Rosji, wynika, że dwa samoloty zostały „delikatnie uszkodzone”.
„To nie do uwierzenia, że to dzieje się prawie każdego dnia w Ukrainie. To nie może stać się nową normalnością” – napisał Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka.
twitter.com
Biały Dom, odnosząc się do tych doniesień, przekazał, że ostatnie rosyjskie naloty na Ukrainę to przypomnienie o tym, w jak brutalny sposób działa Władimir Putin.
Macron z Scholzem znów chcą handlować Ukrainą z Putinem. To zakrawa na współudział
Niemcy chcą odszkodowania od Gazpromu. Sprawa trafiła do sądu
twitter.com
Denysem Szmyhalem. Społeczność międzynarodowa musi kontynuować wsparcie humanitarne i obronne dla Ukrainy - napisał premier Mateusz Morawiecki
twitter.com
Kartki na żywność w Rosji. „Chcemy w ten sposób zadbać o obywateli”
Nagranie z Władimirem Putinem za kierownicą wzbudza podejrzenia. „Myślicie, że naprawdę tam był?”
Pocisk spadł na terytorium Mołdawii. Władze wzmacniają kontrole przy granicy
Wojna w Ukrainie. Zginęło dwóch Polaków. Walczyli przeciwko Rosji
Rakieta - którą odnaleźli mołdawscy strażnicy graniczni - spadła w pobliżu miejscowości Bryczany, w pobliżu granicy z Ukrainą.
Na chwilę obecną nie ma informacji o osobach poszkodowanych.
twitter.com
Do sieci trafiło zdjęcie, na którym widać kłęby czarnego dymu, unoszące się nad Odessą.
twitter.com
- Na niektórych stacjach stołecznego metra pasażerowie nie mogą w tej chwili wysiadać. To ze względu na dużą liczbę osób, które zgromadziły się na stacjach metra. Mieszkańcy i goście stolicy używają metra jako schronienia. Alarm powietrzny w Kijowie trwa — wyjaśnił Kliczko.
Jak wynika z niedawno przeprowadzonej inspekcji, od 24 lutego Rosjanie zniszczyli grunty o wartości blisko 500 miliardów hrywien.
Chodzi m.in. o skażenie gruntów szkodliwymi substancjami - uwolnionych np. w wyniku detonacji ładunku wybuchowego - co uniemożliwia uprawę.
„Kontrola państwowa wykazała, że na dzień 30 listopada 2022 r. w wyniku agresji zbrojnej zanieczyszczonych zostało 291 826 950 m kw. i zaśmieconych 8 099 793 440 m kw. ziem ukraińskich. Wysokość szkód wynosi 448,9 mld hrywien” – czytamy w komunikacie władz Ukrainy.
Sytuacja jest tym bardziej poważna, że Ukraina jest jednym z największych eksporterów produktów rolnych na świecie. Załamanie tego sektora gospodarki doprowadziłoby do klęski głodu w wielu regionach świata.
„Niszczenie ziem ukraińskich to zbrodnia przeciwko środowisku naturalnemu Ukrainy i problem globalny, który niesie ze sobą ryzyko kryzysu żywnościowego i niemożność zagwarantowania ludzkości bezpieczeństwa żywnościowego w przyszłości” – uzupełniono w komunikacie.
Do tragedii doszło w miejscowości Nowosofiówka w obwodzie zaporoskim.
twitter.com
Również i tym razem, celem rosyjskich najeźdźców była infrastruktura krytyczna, przede wszystkim sieć elektroenergetyczna.
- Federacja Rosyjska kontynuuje to, co rozpoczęła 10 października. Atakuje przede wszystkim obiekty infrastruktury krytycznej (...) Pierwsza fala rakiet już nadleciała. Ale może ich być kilka. Z reguły Rosjanie dokonują kilku fal takich ataków, aby rozproszyć te pociski po całym terytorium Ukrainy i nieco zdezorientować działania naszej obrony powietrznej – podkreślił Ignat, cytowany za agencją prasową „Ukrinform”.
Na nagraniu widać grupę mieszkańców Kijowa, którzy zgromadzili się na jednej ze stacji metra.
W czasie rosyjskich nalotów, tego typu obiekty są bowiem wykorzystywane jako schrony.
twitter.com
- Nie ogłaszałbym jeszcze żadnych brzemiennych w skutkach decyzji, ale promujemy ten temat, czyli poparcie Niemiec dla utworzenia trybunału (...) Deklaracje polityczne są ważne, ale ważne są też kroki w celu wsparcia – zaznaczył ukraiński ambasador w rozmowie z agencją prasową „Ukrinform”.
Ukraina domaga się powołania międzynarodowego trybunału. Naciski Zełenskiego przełamią opór USA?
Jednocześnie oświadczyła, że na razie nie będzie komentować tego zdarzenia.
Abdurachmanow był blogerem, znanym z krytycznych wypowiedzi pod adresem przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa. Zbiegł z ojczyzny w 2015 r.
W poniedziałek, 5 grudnia, niezależne od Kremla rosyjskie media poinformowały o śmierci Abdurachmanowa.
W nocy z czwartku na piątek został on zastrzelony w Szwecji przez grupę nieznanych sprawców.
„Ostrzeżenie! Wróg wystrzelił rakiety. Proszę mieszkańców regionu, aby nie ignorowali alarmu lotniczego i natychmiast udali się do schronu!” - napisał gubernator na komunikatorze „Telegram”.
Alarm w całej Ukrainie. „Guardian” donosi o setce nadlatujących rakiet
„W Zaporożu rozległo się kilka eksplozji. Niektóre z nich są echem nalotów wroga na przedmieściach. Inne to udana praca Sił Obrony Powietrznej. Dziękujemy naszym żołnierzom za ich ochronę! Bądźcie uważni! Istnieje możliwość powtórnego ataku. Uważajcie na siebie i przebywajcie w bezpiecznych miejscach” – napisał Kurtiew na komunikatorze „Telegram”.
Przypomnijmy, że na lotnisku w pobliżu Riazania eksplodowała cysterna z paliwem, w wyniku czego zginęły co najmniej 3 osoby.
Natomiast na w bazie lotniczej Engels w pobliżu Saratowa eksplodował dron-kamikadze, który uszkodził rozlokowane tam bombowce.
Stano podkreślił, że Ukraina ma pełne prawo bronić się przed rosyjską agresją.
- Ukraina prowadzi uzasadnioną wojnę obronną. Ukraina przeżywa brutalny, nielegalny atak. Ukraina ma absolutne prawo - zapisane również w prawie międzynarodowym - do obrony przed tą agresją, do obrony swojego narodu i terytoriów. Unia i jej państwa członkowskie wspierają Ukrainę różnymi środkami: finansowymi, gospodarczymi i wojskowymi – oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej.
Wybuch na rosyjskim lotnisku. Co najmniej 3 osoby nie żyją
Odgłosy wybuchów słychać w obwodach zaporoskim, kijowskim, winnickim i czerkaskim.
Nagranie przedstawia wypalony hangar, wypełniony wrakami rosyjskiego sprzętu wojskowego. Wszystko wskazuje na to, że budynek został zniszczony w wyniku ataku ukraińskiej armii.
„Hangar ze spalonym rosyjskim sprzętem zamienił się w masowy grób. Nie macie żadnego powodu, aby tu przybywać. Pomyślcie o tym, zanim udacie się na Ukrainę” - brzmi opis nagrania.
twitter.com
Przedstawia ono skutki rosyjskich ataków na miasto. W ich następstwie, w mieście nie ostał się niemal żaden nieuszkodzony budynek.
„Bachmut to miasto niezniszczalne” – napisał Rewa pod filmem.
Ukraińscy i zachodni eksperci są zgodni, że zajęcie przez Rosjan Bachmutu nie nie miałoby przełomowego znaczenia dla dalszego biegu wojny.
Dlaczego okupantom tak bardzo zależy na zdobyciu tego miasta? Gdyby udało się to osiągnąć, rosyjska propaganda mogłaby snuć narrację o kolejnym etapie „wyzwolenia” Donbasu.
https://www.facebook.com/watch/?v=3379607658973976
Przypomnijmy, że na początku października most został poważnie uszkodzony w wyniku akcji sabotażowej.
Doszło wówczas do wybuchu samochodu ciężarowego, który spowodował zapalenie się cystern z paliwem na kolejowej części mostu. W wyniku zdarzenia część drogowa uległa zawaleniu.
Władze Ukrainy oficjalnie zaprzeczyły, by miały cokolwiek wspólnego z eksplozją.
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak tłumaczył, że wybuch był pokłosiem konfliktu między FSB i prywatnymi firmami wojskowymi a Ministerstwem Obrony i Sztabem Generalnym Rosji.
twitter.com
twitter.com
Mężczyzna został oskarżony o podpalenie w marcu urządzenia przekaźnikowego przy trasie kolejowej.
Tą trasą poruszały się pociągi z rosyjskim wojskiem, skierowanym do ataku na Ukrainę.
W trakcie zatrzymania przez służby bezpieczeństwa, Melnyk został postrzelony w kolana.
twitter.com
twitter.com
Przypomnijmy, że w poniedziałkowy poranek doszło do eksplozji m.in. w bazie rosyjskich sił powietrznych w pobliżu miasta Engels w obwodzie saratowskim.
„Ziemia jest okrągła – odkrycie dokonane przez Galileusza. Na Kremlu nie studiowano astronomii, preferując w zamian nadwornych astrologów. Gdyby było inaczej, Rosjanie wiedzieliby: jeśli coś zostanie wystrzelone w przestrzeń powietrzną innych krajów, wcześniej czy później nieznane obiekty latające wrócą do punktu startu” - napisał Podolak.
twitter.com
Wybuch na rosyjskim lotnisku. Co najmniej 3 osoby nie żyją
Wiceszef MSZ Marcin przydacz podkreślił, że to Ukraina, a nie Rosja, potrzebuje takich gwarancji.
- Rosja jest agresorem, gwałcicielem porządku, gwałcicielem pokoju, stosującym stare, radzieckie metody. To Rosja atakuje inne państwa, to Rosja jest państwem rewizjonistycznym, to Rosja zagraża dziś bezpieczeństwu. Jeśli komukolwiek potrzebne są gwarancje bezpieczeństwa, to Ukrainie i państwom Europy Środkowo-Wschodniej w obliczu agresywnej polityki Rosji – powiedział Przydacz, cytowany za ukraińskim portalem „Europejska prawda”.
Dodał, że ewentualne negocjacje muszą zostać poprzedzone wycofaniem wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy.
W przeciwnym razie, prawo międzynarodowe straci sens, gdyż okaże się, że liczy się tylko brutalna siła.
„Ponieważ Rosja wzięła za cel ogrzewanie, dostęp do wody i prądu dla każdej osoby na Ukrainie, w tym dzieci i osób starszych, będziemy nadal zapewniać obronę przeciwlotniczą przed barbarzyńską eskalacją ze strony Rosji oraz pomoc w dziedzinie energetyki, aby pomóc Ukrainie chronić i naprawiać infrastrukturę cywilną” - napisała na Twitterze amerykańska ambasador.
twitter.com
- Decyzja [w sprawie działań odwetowych -red." target="_blank"> jest przygotowywana. Oczywiście jedno jest pewne. Nie uznamy żadnych pułapów (...) Jest oczywiste i bezdyskusyjne, że podjęcie tych decyzji to krok w kierunku destabilizacji światowych rynków energii – oświadczył Pieskow podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
Przypomnijmy, że Unia Europejska i kraje grupy G7 wprowadziły od dziś embargo na rosyjską ropę sprowadzaną drogą morską oraz pułap cenowy na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 dolarów za baryłkę.
W uzasadnieniu tej decyzji podkreślono, że 44-letni Zełenski stał się „ucieleśnieniem męstwa i stanowczości narodu ukraińskiego w walce z rosyjską agresją”.
twitter.com
Prestiżowe wyróżnienie dla Wołodymyra Zełenskiego. „Antyteza ukrytego na Kremlu Władimira Putina”
Dla porównania - w trakcie trwającej blisko dekadę wojny w Afganistanie, tj. od grudnia 1979 r. do lutego 1989 r., zginęło ok. 15 tys. żołnierzy Związku Radzieckiego.
twitter.com
W zdarzeniu został ranny 38-letni mężczyzna. Trafił do szpitala z poparzeniami kończyn górnych, głowy i szyi.
Jak informuje Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy, do eksplozji doszło na skutek niewłaściwego użycia butli z gazem.
Przypomnijmy, że na skutek rosyjskich ostrzałów rakietowych została zniszczona znaczna część ukraińskiej infrastruktury energetycznej.
Miliony mieszkańców Ukrainy muszą borykać się z przerwami w dostawie prądu i ogrzewania. Sytuacja jest tym bardziej poważna, że temperatury na Ukrainie spadają poniżej zera stopni Celsjusza.
twitter.com
Mężczyźnie postawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy oraz spisku, mającego na celu wyłudzenie państwowych funduszy.
Wraz z Fridmanem zatrzymano dwie osoby z jego otoczenia, w tym 55-letniego obywatela Polski.
Rosyjski oligarcha aresztowany. Był z nim Polak
Blinken zastrzegł, że praca nad ustawą wymaga staranności.
„Takie posunięcie może przynieść różne konsekwencje” - dodał Blinken.
Rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko poinformował, że przesyłki zostały skonfiskowane przez hiszpańską policję w urzędzie pocztowym.
Przesyłki były zaadresowane do ambasady Ukrainy w Madrycie, konsulatu Generalnego w Barcelonie oraz konsulatu w Maladze.
„W sumie mamy już 21 przypadków gróźb pod adresem ukraińskich ambasad i konsulatów w 12 krajach. Jak już zauważył Dmytro Kuleba, ukraińscy dyplomaci nie dadzą się zastraszyć ani złamać. Będziemy nadal skutecznie działać, aby chronić Ukrainę przed wrogiem i dla naszego zwycięstwa – napisał Nikołenko na Facebooku.
Kolejne groźby pod adresem ukraińskich dyplomatów. Hiszpańska policja przechwyciła podejrzane koperty
Warto podkreślić, że nie jest to wyposażenie dla Wojska Polskiego, lecz dla 1. Dywizji Piechoty Armii USA. Jej żołnierze rozpoczęli właśnie dziewięciomiesięczny pobyt w naszym kraju.
Sprzęt został wyładowany w ubiegłą sobotę w porcie w Gdyni. W najbliższych dniach będzie rozwożony pociągami i ciężarówkami do jednostek wojskowych w całej Polsce.
„Nie ma strat wśród personelu i sprzętu. Nie otrzymano informacji o stratach wśród miejscowej ludności ani uszkodzeniach infrastruktury cywilnej” – czytamy w komunikacie lokalnej administracji wojskowej.
- Było u nas cicho przez prawie trzy tygodnie, dlatego ludzie zaczęli wracać, przybywało samochodów - skomentował mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkiewicz.
Przypomnijmy, że przed 24 lutego w tym mieście - położonym nad ujściem rzeki Boh do Morza Czarnego - mieszkało blisko pół miliona osób.
- Do tej pory mieliśmy zarejestrowane ok. 220-230 tysięcy, teraz widzimy, że liczba mieszkańców wzrosła do 250 tysięcy. Po liczbie i objętości zrzutów ścieków widać, że gdzieś od czasów przedwojennych w mieście mieszka około połowa mieszkańców – uzupełnił Sienkiewicz.
Jak wynika z ustaleń portalu „Politico”, na przygotowywanej liście może znaleźć się aż 180 pozycji, ze sfery m.in. technologii, finansów i mediów.
To niewątpliwie odpowiedź na wczorajsze słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
Marcon rozpętał burzę słowami o „gwarancjach bezpieczeństwa dla Rosji”, które miałyby skłonić ją do zakończenia wojny na Ukrainie.
„Drodzy decydenci, eksperci, media i środowisko akademickie za granicą. Wiem, że niektórzy z was z trudem wyobrażają sobie zwycięstwo Ukrainy, ale jesteśmy na dobrej drodze do tego. Lepiej już teraz przygotować się na porażkę Rosji, niż próbować tłumaczyć, dlaczego Ukraina nie może lub nie powinna wygrać” - napisał Kułeba.
twitter.com
Macron chciał „gwarancji bezpieczeństwa" dla Rosji. Fala oburzenia płynie z Ukrainy
Co najmniej trzy osoby zginęły, a sześć zostało rannych po tym, jak na rosyjskim lotnisku eksplodowała cysterna z paliwem
Wybuch na rosyjskim lotnisku. Co najmniej 3 osoby nie żyją
facebook.com
Niepokojące doniesienia zza Buga. „Na Białorusi trwa gromadzenie wojsk”
Ukraina domaga się powołania międzynarodowego trybunału. Naciski Zełenskiego przełamią opór USA?
Embargo na rosyjską ropę i pułap cenowy obowiązują od dziś. Co się zmieni?
t.me/vitaliy_klitschko/1659
Sondaż. Wyborcy PiS i opozycji wyjątkowo zgodni. Alarmujące wieści dla Kaczyńskiego
t.me/dnipropetrovskaODA/2648
Niepokojące doniesienia zza Buga. „Na Białorusi trwa gromadzenie wojsk”Czytaj też:
Ukraina domaga się powołania międzynarodowego trybunału. Naciski Zełenskiego przełamią opór USA?