Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek tłumaczyła dziennikarzowi Radia Kraków, że Jacek Majchrowski decyzję o powołaniu Janusza Palikota podjął na wniosek dyrektor muzeum. Oficjalnie nową funkcję Palikot otrzymał 6 grudnia. – Pan prezydent zwracał uwagę na to, że Janusz Palikot wycofał się całkowicie z życia publicznego, jest przedsiębiorcą i wspiera działalność MOCAK-u. To przeważyło – zaznaczyła Chylaszek.
Takie tłumaczenie nie przekonało jednak Michała Drewnickiego, wiceprzewodniczącego Rady Miasta i rzecznika PiS w Małopolsce, który napisał w tej sprawie list do prezydenta Majchrowskiego. Podkreślał, że Janus Palikot „dał się poznać jako kontrowersyjny poseł i polityk”, którego działania były „ohydne moralnie i bardzo niszczące polskie życie publiczne”. Zawnioskował również o odwołanie Palikota z rady MOCAK-u.
Polityk PiS o Palikocie: Robił narkotykowe happeningi
- Publicznie pijał alkohol, robił narkotykowe happeningi w Sejmie, rzucał pomysły legalizacji twardych narkotyków. Taka osoba nie powinna zasiadać w radzie miejskiej instytucji kultury. Tam powinny być osoby o nieposzlakowanej opinii, które nie były osobami, które zachowywały się nagannie moralnie – mówił Drewnicki w rozmowie z Radiem Kraków.
Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, poza Palikotem w radzie znaleźli się m.in. prof. Dorota Folga-Januszewska, wicedyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. Janusz Majcherek, dyrektor wydziału kultury w krakowskim magistracie Katarzyna Olesiak czy biznesmen Jacek Prusek, właściciel firmy Diagnostyka.
Czytaj też:
Palikot reaguje na oburzenie opozycji ws. Macierewicza: Nie dajcie się nabrać na metody „Palikota”Czytaj też:
Radni PiS w Krakowie potępiają koncert Rogera Watersa. „Uratowali honor miasta”