Obiecał też, że Lizbona będzie starała się doprowadzić do końca roku do rozszerzenia strefy Schengen, czyli zniesienia kontroli na wewnętrznych granicach w UE z nowymi krajami.
"Chcemy porozumienia na szczycie 18-19 października w Lizbonie. Taki jest nasz cel" - powiedział Socrates w Parlamencie Europejskim.
Tłumaczył, że jeszcze w tym tygodniu prace rozpoczną prawnicy, którzy "przełożą" przyjęty na szczycie w czerwcu mandat na język nowego traktatu. 23 lipca odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach tzw. Konferencji Międzyrządowej (IGC), na szczeblu ministrów spraw zagranicznych państw UE, którzy będą już debatować nad projektem nowego Traktatu Reformującego.
Socrates podkreślał, że choć mandat jest bardzo precyzyjny, to spodziewa się ewentualnych problemów natury politycznej. "Jestem jednak przygotowany na wyłanianie się nowych problemów w ostatniej fazie negocjacji. Nasz mandat nie ma jednak na celu zmiany mandatu, ale przekształcenie mandatu w traktat" - podkreślił Socrates.
Podczas swego półrocznego przewodnictwa Lizbona nie ograniczy się jednak tylko do prac nad traktatem - zapewnił Socrates. Wśród innych zadań portugalski premier wymienił ożywienie Strategii Lizbońskiej, która została przyjęta w 2000 r., podczas poprzedniego przewodnictwa Portugalii w UE. Dzięki tej strategii gospodarki państw UE miałyby się stać bardziej konkurencyjne.
Kolejny priorytet to - jak tłumaczył Portugalczyk - "wzmocnienie roli Europy na świecie". W tym celu Portugalia zaplanowała organizację siedmiu szczytów z partnerami światowymi Unii, w tym jeden z Brazylią, który już się odbył 4 lipca.
Socrates nie ukrywał, że najważniejszym szczytem, będzie przewidziany na grudzień szczyt UE-Afryka, który byłby pierwszy od siedmiu lat. Poprzedni także zorganizowano za przewodnictwa Portugalii w 2000 r. w Kairze.
Z punktu widzenia nowych państw UE niezmiernie ważne są też prace finalizujące rozszerzenie strefy Schengen. Zgodnie z przyjętym kalendarzem zniesienie kontroli na lądowych i morskich przejściach granicznych ma nastąpić już 31 grudnia 2007 r., a na lotniczych najpóźniej do 29 marca 2008 r.
"Chcemy, by granice mogły zniknąć do końca roku tak, by zapewnić swobodny przepływ osób w Unii Europejskiej" - zapewnił Socrates.
pap, ss