93-letnia Eva Schloss która przeżyła nazistowskie obozy koncentracyjne i spędziła dziesięciolecia na krzewieniu pokoju wśród ludzkości, towarzyszyła królowi Karolowi podczas obchodów Chanuki. Razem odwiedzili centrum społeczności żydowskiej w Londynie, znane także jako JW3.
Podczas wizyty król zwiedził centrum, rozmawiał z dziećmi pakującymi prezenty i kosze z jedzeniem dla rodzin z Camden oraz z ocalałymi z Holokaustu i uchodźcami. W trakcie wizyty zatańczył też na parkiecie do skocznej muzyki, razem z Evą Schloss.
Karol III zatańczył z przyrodnią siostrą Anny Frank
– Był słodki, naprawdę się starał, sądzę, że mu się podobało. Ale to niezwykłe, że nie wygłosił przemówienia – powiedziała później Schloss. – Dobrze się bawił, próbowałam razem z nim tańczyć – mówiła.
Dodała, że antysemityzm wciąż jest obecny w Wielkiej Brytanii – Niestety nadal istnieje antysemityzm, ludzie mówią, że Żydzi powinni jechać do Izraela, a tu jest Anglia, ale mam nadzieję, że przezwyciężamy te uprzedzenia – powiedziała.
– Większość osób z brytyjskiej społeczności żydowskiej pochodzi z grupy uchodźców, a fakt spotkania z monarchą i akceptacji z jego strony jest potwierdzeniem jej miejsca w społeczeństwie – podkreśliła szefowa centrum, Raymond Simonson.
Eva Schloss urodziła się w 1929 roku, ma pochodzenia austriacko-angielskie. Jest pasierbicą Otto Franka, ojca Margot i pamiętnikarki Anne Frank, której dziennik jest jednym z najbardziej znanych świadectw niemieckiej okupacji w Holandii. Dziewczynki znały się przed wojną. Obie trafiły do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, ale z nich przeżyła tylko Eva (Anne Frank zmarła w Bergen-Belsen). Otto Frank po wojnie związał się z matką Ewy.
Czytaj też:
Holocaust oczami nastolatki. 80 lat temu Anne Frank rozpoczęła pisanie „Dziennika”Czytaj też:
Premiera, na którą świat czekał ze wstrzymanym oddechem: „Kto zdradził Anne Frank” autorstwa Rosemary Sullivan – już w księgarniach!