W czwartek 15 grudnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało komunikat, w którym potwierdzono, że dzień wcześniej w pomieszczeniu sąsiadującym z gabinetem Komendanta Głównego Policji doszło do eksplozji. Jak podano, w wyniku eksplozji komendant doznał lekkich obrażeń i trafił do szpitala, gdzie przebywał na obserwacji.
W niedzielę „Rzeczpospolita” opublikowała fragment rozmowy z Jarosławem Szymczykiem. Komendant zdradził więcej szczegółów dotyczących przekazania prezentu od Ukraińców i wyjaśnił, że w rzeczywistości były dwie tuby po granatnikach. Tego samego dnia w sprawie interweniował senator PO Krzysztof Brejza. Zwrócił się do Prokuratury Krajowej z pytaniami o zabezpieczenie monitoringu w KGP i nagrań z dyspozytorem (pogotowie/PSP).
Brejza interweniuje ws. granatnika. Napisał do prokuratury
„W związku z docierającymi do mnie niepokojącymi informacjami o poważnych błędach w działaniach policji, służb i prokuratury w pierwszych godzinach po wystrzeleniu przez komendanta głównego policji gen. J. Szymczyka granatnika w siedzibie Komendy Głównej Policji przy ul. Puławskiej w Warszawie, w trybie interwencji senatorskiej wnosząc o rozpoznanie interwencji w ustawowym czternastodniowym terminie i przedstawienie informacji w formie pisemnej, wnoszę o odpowiedz” – napisał Brejza.
Senator chce wiedzieć, czy prokuratura zleciła zabezpieczenie monitoringu ze wszystkich kamer z budynku Komendy Gl6wnej Policji przy ul. Puławskiej w Warszawie, a zwłaszcza z kamer obejmujących bezpośrednie otoczenie gabinetu komendanta głównego policji gen. J. Szymczyka. Krzysztof Brejza pyta, czy nagrania te zostały zarejestrowane na odpowiednim nośniku. Przywołuje tutaj przypadek zniszczenia w prokuraturze płyty z nagraniami z wypadku kolumny rządowej Beaty Szydło w Oświęcimiu. „Czy nośnik ten jest odpowiednio i właściwie przechowywany, tak aby nie uległ”przypadkowemu„ złamaniu?” – chce wiedzieć polityk.
Senator PO stawia pytania prokuraturze. „Żeby nie było jak ze sprawą Beaty Szydło”
„Nadmienię, że elementarna rzetelność w wyjaśnianiu tej sprawy powinna skutkować natychmiastowym zabezpieczeniem monitoringu od dnia 12 grudnia 2022 r., tak aby monitoring obejmował wszelkie okoliczności związane z wniesieniem granatnika przeciwpancernego do siedziby Komendy Gl6wnej Policji. Niewykonanie tak prostych czynności przez organy prokuratury może doprowadzić do utraty zapisu elementarnego materiału dowodowego” – wskazał.
Brejza chciał też wiedzieć, czy w podobny sposób zabezpieczone i zarejestrowane zostały nagrania dyspozytora pogotowia ratunkowego oraz nagrania i informacje kierowane do straży pożarnej.
Czytaj też:
Szymczyk ujawnia szczegóły. „Były dwie tuby po granatniku, w tym ta przerobiona na głośnik bluetooth”Czytaj też:
Komendant mógł pomylić granatnik z butelką alkoholu? Nietypowa sugestia posła PiS